II liga: Zagłebie II Sosnowiec oraz SKK Polonia Warszawaw I lidze!

Dodano: 20.04.2018, 16:21

JAS-FBG Zagłębie II Sosnowiec pokonał MKS "Ósemkę" Skierniewice i jako pierwszy awansował do I ligi. 25 punktów oraz 5 asyst zanotowała Aleksandra Wojtala. W drugim meczu awans wywalczyły koszykarki SKK Polonia Warszawa, które pokonały Enea AZS Poznań.

Grające w 6 – osobowym składzie drużyna ze Skierniewic pokonała w pierwszym meczu AZS Poznań. MKS dość dobrze rozpoczął spotkanie i po 180 sekundach  prowadził 10:2. AZS w kolejnych minutach zagrał dużo bardziej skutecznie i odrobił część strat, jednak przegrany fragment 2:9 tuż przed przerwą ponownie dał przewagę dla zespołu ze Skierniewic. Po zmianie stron trafienia Zięmborskiej, Piechowiak oraz Kaji Wróblewskiej wyprowadziły AZS na prowadzenie 42:41 i wydawało się, że „Ósemka” opadnie z sił. Nic z tych rzeczy. W samej końcówce dużo bardziej skuteczne były „gospodynie”, które po trafieniu z rzutu wolnego Zaborskiej miały 5 „oczek” przewagi. Czasu do zakończenia było jeszcze dużo, jednak drużyna z Poznania nie potrafiła tego skutecznie wykorzystać.

W drugim meczu niesiona dopingiem warszawska Polonia po blisko trzech minutach prowadziła 10:0. Niemoc strzelecka zespołu Karoliny Szlachty została przerwana jeszcze przed długa przerwą, gdzie po celnym rzucie zza linii 6,75 Krakowczyk drużyna z Sosnowca traciła do rywalek cztery „oczka” – 20:24. Po powrocie na parkiet w dalszym ciągu skuteczna gra koszykarek z południa Polski przyczyniła się do zmiany rezultatu na swoją korzyść już w 22 minucie (36:34). Od tego momentu prowadzenie zmieniało się wielokrotnie, aż do momentu gdy serię 8:0 zanotowały „przyjezdne”. Wszystko to dało 9 –punktowe prowadzenie (59:50) na niespełna 3 minuty przed zakończeniem. Mimo, iż Polonia walczyła dzielnie, to nie udało się odrobić strat i doprowadzić minimum do dogrywki.

MKS Ósemka Skierniewice - Enea AZS Poznań
64:60 (17:16, 22:14, 9:16, 16:14)

Skierniewice: Piątek 16 (10zb), Zaborska 15, Doga 14 (14zb), Zbudniewek 13, Sawicka 6
Poznań: Zięmborska 19, K. Wróblewska 19, Piechowiak 6, Marek 5, Dąbrowska 5, Kozłowska 2, Piasecka 2, S. Wróblewska 2

SKK Polonia Warszawa - JAS-FBG Zagłębie II Sosnowiec
59:62 (16:9, 14:16, 14:24, 15:13)

Warszawa: Dąbek 22 (12zb), Kowalska 10 (13zb), Kaja 10, Wrzesień 5, Błajda 4, Gejcyg 2, Frojdenfal 2, Ostasiewicz 2, Gawryszewska 2
Sosnowiec: Wojtylas 16, Palwak 15, Zuziak 8, Krakowczyk 8, Kocemba 7, Majda 6, Wojtala 2

***

AZS Poznań wygraną pierwszą kwartą 23:9, zrobił duży krok w stronę odniesienia pierwszej wygranej w turnieju. W kolejnych minutach Zagłębie nie potrafiło być na tyle skuteczne aby odrobić straty. Po 20 minutach gry sięgały one 13 „oczek”, lecz nadziei na walkę dodało trafienie Kocemby (42:48). Niestety nie do zatrzymania była w dniu dzisiejszym Aleksandra Zięmborska, która w kolejnych minutach znacznie przyczyniła się do powiększenia przewagi i rzucając 24 punkty dała swojej drużynie przekonywujące zwycięstwo.

Enea AZS Poznań - JAS-FBG Zagłębie II Sosnowiec
75:51 (23:9, 18:19, 17:16, 17:7)

Poznań: Zięmborska 34 (13zb), K. Wróblewska 14, S. Wróblewska 8, Marek 7, Piechowiak 6, Piasecka 4, Adamczyk 2
Sosnowiec: Pawlak 11, Kocemba 11, Krakowczyk 9, Zuziak 7, Wojtala 5, Antas 4, Kluziak 2, Joniak 2

MKS Ósemka Skierniewice - SKK Polonia Warszawa
56:79 (12:22, 18:21, 18:19, 8:17)

Skierniewice: Zaborska 24, Sawicka 11, Piątek 9, Zbudniewek 8, Doga 4 (13zb)
Warszawa: Dąbek 19 (10zb), Kaja 16, Wrzesień 9, Kowalska 8 (12zb), Frojdenfal 7, Rudenko 7, Błajda 6, Gejcyg 4, Ostasiewicz 3

***

25 punktów Aleksandry Wojtali oraz dobra gra Pauliny Krakowczyk (19 punktów) i Karoliny Zuziak w głównej mierze przyczyniła się do wygranej nad drużyną ze Skierniewic. Spotkanie rozpoczęło się jednak nie po myśli zespołu z południa Polski (0:6), lecz przełamanie przyszło szybko i po 10 minutach na prowadzeniu było Zagłębie 19:15. Kolejne minuty to dużo lepsza skuteczność jednego z faworytów do awansu, który powiększył jeszcze przed przerwą swoją przewagę do 10 „oczek” – 40:30. Po zmianie stron MKS grający przez cały turniej wąskim składem wziął się za odrabianie strat i po celnym rzucie Sawickiej (27 minuta) tracił do rywalek 3 „oczka” – 43:46. Na odpowiedź Zagłębia nie trzeba było czeka długo i głównie po punktach Wojtali JAS-FBG Zagłębie II mógł cieszyć się z wygranej i awansu do I ligi.

- Myślę, że wszystkie drużyny były na tym samym poziomie co pokazało, że każdy do ostatniego dnia turnieju miał po jednej wygranej i zachował szansę na awans. Decydujący mecz naszej drużyny oraz zespołu ze Skierniewic był bardzo zacięty, jak uciekałyśmy przeciwniczkom z punktami, one to natychmiast odrabiały. Każda z nas pokazała na co ją stać, jedna pokazała to w pierwszym meczu a druga w ostatnim. Oddałyśmy serce na parkiecie w dzisiejszym spotkaniu i walczyłyśmy do końca, co dało nam awans do pierwszej ligi – powiedziała po zakończonym meczu Aleksandra Wojtala (JAS-FBG II Sosnowiec).

Wyrównany przebieg miało pierwsze 20 minut ostatniego spotkania o awans do I ligi. Po pierwszej kwarcie nieznacznie prowadziły przyjezdne  z Poznania (13:11), lecz już w kolejnej kwarcie po zaciętej walce punkt za punkt Polonia nabierała rozpędu. Ostatnie 150 sekund gry to wygrany fragment 7:2, co dało prowadzenie „do szatni” – 34:31. Pełne 20 minut zagrała Aleksandra Zięmborska (AZS) i rzuciła ponad połowę dorobku punktowego swojego zespołu (16). Po drugiej stronie wyróżniały się byłe zawodniczki ekstraklasowe – Dąbek (12) oraz Kaja (10). Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie i na tablicy wyników często pojawiał się wynik remisowy. Było tak do 34 minuty, gdy sześć „oczek” z rzędu Anny Dąbek oraz niemoc strzelecka całego zespołu z Poznania postawiła kropkę  nad „i”. Wspomniana Dąbek była zdecydowaną liderką swojej drużyny – 40 minut, 26 punktów oraz 15 zbiórek.