Koszykarski maraton dla Artego Bydgoszcz!

Dodano: 11.04.2018, 21:07


Aż pięciu spotkań potrzeba było, aby wyłonić czwartego półfinalistę EBLK. W środowym starciu górą była drużyna Artego Bydgoszcz, która pokonała Basket 90 Gdynia 64:58. Emocji ponownie nie brakowało, lecz to bydgoszczanki zachowały więcej zimnej krwi pod koniec pojedynku.


Początek meczu należał do ekipy Artego, w której pierwsze skrzypce grała Agnieszka Szott-Hejmej – po jej celnym rzucie z dystansu gospodynie prowadziły 9:3. Gdynianki nie zamierzały składać broni i za sprawą duetu podkoszowych Sofija Aleksandravicius i Kristine Vitola błyskawicznie zniwelowały straty. Palmę pierwszeństwa wśród gospodyń przejęła w tym  czasie Justyna Żurowska-Cegielska, co pozwoliło na uzyskanie symbolicznego prowadzenia 15:14.

Drugą kwartę z dużym animuszem rozpoczęły bydgoszczanki, a do w dalszym ciągu skutecznie grającej J. Żurowskiej-Cegielskiej (m.in. efektowny rzut hakiem) dołączyła Julia Adamowicz (2 „trójki). W efekcie przewaga Artego wynosiła już 11 oczek – 28:17. Przebieg tej rywalizacji pokazuje jednak, że o przedwczesnych rozstrzygnięciach nie ma mowy. Tak było i tym razem – dwa rzuty zza łuku zaaplikowała gospodyniom Anna Makurat, a skuteczną grą po raz kolejny przypomniały o sobie Kahleah Copper i S. Aleksandravicius. Ta ostatnia popisała się rzutem za dwa punkty równo z końcową syreną, ustalając wynik pierwszej połowy – 37:37. Historia znów zatoczyła koło.

Artego Bydgoszcz - Basket 90 Gdynia
64:58 (15:14, 22:23, 15:4, 12:17)
stan rywalizacji: 3-2 awans: Artego Bydgoszcz

Bydgoszcz: Adamowicz 18, Żurowska-Cegielska 12, O'Neill 11, Stankovic 8 (14zb), Stallworth 6, Szott-Hejmej 5, Międzik 2, Poboży 2
Gdynia: Aleksandravicius 18, VItola 13, Makurat 9, Handy 6, Podgórna 5, Copper 5, Skerovic 2

W trzeciej odsłonie skuteczność obu drużyn nieco spadła, choć w przypadku Basketu to eufemistyczne określenie bowiem, podopieczne Gundarsa Vetry zdobyły w tej kwarcie 4 punkty. Dwukrotne wicemistrzynie Polski radziły sobie trochę lepiej (wciąż dobrze grała J. Adamowicz, a wtórowała jej Dragana Stanković), stąd przed finałową kwartą uzyskały 11-punktowa zaliczkę – 52:41.

Zaliczkę, która ponownie niczego nie gwarantowała. Ambitny zespół  z Trójmiasta nie odpuszczał, celne rzuty z dystansu demonstrowały Kamila Podgórna i Chantelle Handy, a kiedy rzut z półdystansu trafiła nieoceniona Jelena Skerović, na tablicy widniał wynik 58:57. Niestety dla gdynianek był to ich ostatni zryw w tym spotkaniu. Zza łuku przymierzyła J. Adamowicz, a kiedy sfaulowana przy rzucie za trzy punkty Anna Makurat wykorzystała tylko jeden rzut wolny, jej błędów na linii nie popełniła Jennifer O’Neill, ustalając wynik meczu – 64:58. Teraz na drodze ekipy znad Brdy do finału stanie obrońca tytułu mistrzowskiego 1KS Ślęza Wrocław.

***

półfinały (best-off-5)
14/15 kwietnia w Krakowie
18/ew.19 w Polkowicach
ew.22 w Krakowie
Wisła CanPack Kraków - CCC Polkowice

14/15 kwietnia w Bydgoszczy
18/ew.19 we Wrocławiu
ew.22 w Bydgoszczy
Artego Bydgoszcz - Ślęza Wrocław

Bartosz Burak