Węgry: Puchar Węgier: Atomerőmű KSC Szekszárd ze złotem!

Dodano: 25.03.2018, 17:36

Atomerőmű KSC Szekszárd w wypełnionej Novomatic Arenie pokonał po zaciętej końcówce Basket Sopron i wywalczył Puchar Węgier. W meczu o brązowy medal - UNI Győr nie miał problemów z DVTK Miskolc.

Koszykarki z Gyor grają w tym sezonie poniżej oczekiwań i po wczorajszej łatwej przeprawie z ZTE NNK, dzisiaj czekał dużo bardziej wymagający rywal. Drużyna z Szekszard, tegoroczny uczestnik EuroCup oraz ligowy lider po 20 minutach tracił do rywalek 3 „oczka” – 33:36 po serii 5:0. Po zmianie stron, tylko do połowy trzeciej kwarty koszykarki z Gyor udanie się broniły. Trafienie Theodorean „złamało” wynik i dało prowadzenie 49:48. W następnych akcjach punkty Balint czy też Oblak (15 punktów oraz 6 asyst) pozwoliły na odskoczenie na 9 punktów – 57:48. W ostatniej kwarcie UNI rwanymi akcjami próbował wrócić do gry (65:69), jednak w odpowiedzi trafienia robiącej ogromne postępy Agnes Studer (9 punktów, 9zbiórek oraz 6 asyst) oraz McCall (17) „zamknęły” wynik i mecz. Nic nie dało 17 „oczek” Fields czy też 14 Tijany Krivacevic.

CMB Cargo UNI Győr - Atomerőmű KSC Szekszárd
70:77 (16:16, 20:17, 12:24, 22:20)

Győr: Fields 17, Krivacevic 14, Simon 11, Robinson 10, Goree 10, Nagy 3, Lakloth 3, Stepanova 2
Szekszárd: McCall 17, Oblak 15, Silva 11, A. Steder 9, Balint 6, Krnjic 5, Theodorean 5, Kis 2, Mansare 2

***

W drugim półfinale, problemów z wygraną nie miały gospodynie. Premierowa kwarta już pokazała, kto powinien wyjść z tej potyczki zwycięsko (21:10). Jeszcze lepiej było w kolejnych minutach, gdzie Sopron raz po raz dziurawił kosz rywalek (13:1 na początku II kwarty). Dziurawa była również obrona zespołu z Miskolca, która praktycznie nie istniała. Po 20 minutach gry tablica wyników wskazywała wynik - 46:17 i było „po meczu” (57% - 26% skuteczności). Po zmianie stron, tak jak we wczorajszym meczu dłużej pograły rezerwowe, co pozwoliło przyjezdnych nadrobić straty. Crvendakic rzuciła dla Basketu 18 „oczek” a jedno mniej dodała Milovanovic. Duża przewaga była również pod koszem, gdzie Sopron zdominował także DVTK (44 – 26).

Sopron Basket - Aluinvent DVTK Miskolc
82:50 (21:10, 25:7, 21:16, 15:17)

Sopron: Crvendakic 18, Milovanovic 17, Dubei 11, Hatar 8, Jovanovic 6, Page 6, Czukur 5, Turner 5, Salvadores 4, Fegeverneky 2
Miskolc: Bach 13, Nagy 10, Fontenette 9, Szabo 5, Peckova 5, Raksanyi 3, Brewer 3, Kiss 2

niedziela 25.03.2018
21 punktów (4x3) Fields oraz 13 Lakloth i dobra gra całego zespoły UNI Gyor, dała wygraną i brązowy medal Pucharu Węgier. Grające poniżej oczekiwań kolejny mecz koszykarki z Miskolca, po dość dobrej pierwszej kwarcie (16:11) w kolejnych nie miały zbyt wiele do powiedzenia. Jeszcze przed przerwą UNi odrobił straty i uzyskał minimalną przewagę (29:24) po trafieniach Stepanowej oraz Goree. Po zmianie stron co prawda DVTK wyszedł jeszcze na prowadzenie (32:31), jednak fragment wygrany 14:2 przez rywalki pozwolił na zbudowanie solidnej przewagi. W 36 minucie po trafieniu Fields na tablicy wyników było 61:47 i stało się jasne kto odbierze brązowe medale. W zespole z Miskolca, double-double uzyskała Alyssia Brewer (10 punktów oraz 12 zbiórek).

Aluinvent DVTK Miskolc - CMB Cargo UNI Győr
58:73 (16:11, 8:18, 16:25, 18:19)

Miskolc: Fontenette 16, Raksanyi 12, Brewer 10 (12zb), Szabo 8, Melnika 4, Peckova 3, Bach 3, Nagy 2
Győr: Fields 21, Lakloth 13, Goree 11, Stepanova 10, Nagy 7, Torok 4, Simon 3, Varga 2, Krivacevic 2

***

Dość wyrównany przebieg miała pierwsza połowa finałowego spotkania w Sopronie. W wypełnionej Novomatic Arenie, gospodynie nie bardzo radziły sobie z zawodniczkami z Szekszardu. Po 20 minutach gry przegrywały różnicą 3 „oczek” przy bardzo niskim wyniku – 23:26. Oba zespoły grały także na zbliżonej – 36% skuteczności. W drugiej połowie przyjezdne z Szekszardu nie przestraszyły się jednej z czterech najlepszych drużyn Europy i z minuty na minutę budowały swoją przewagę. Trafienie Oblak (12 punktów) dało wynik 31:23 a dość dobra obrona z którą nie radził sobie Sopron była kluczowa. Tak więc po 30 minutach, ku zaskoczeniu większości – koszykarki z Szekszardu prowadziły już 43:35. Wraz z upływem minut w ostatniej kwarcie, nic się nie zmieniało… lecz przełom nastąpił na 180 sekund przed końcową syreną. Po trafieniu Crvendakic miejscowe zbliżyły się na 3 „oczka” – 54:57. Jeszcze lepiej było, gdy dwa celne rzuty wolne wykonała Turner (56:57) i wszystko było jeszcze możliwe. Odpowiedź przyjezdnych była piorunująca, gdy nie mająca ani centymetra wolnego McCall (11 punktów, 9 zbiórek) trafiła zza linii 6,75! Wszystko to nie podłamało Turner (14 punktów) i całego zespołu, który walczył do samego końca i po celnych rzutach wolnych Crvendakic (15 punktów oraz 12 zbiórek) oraz jej „trójki” na 20 sekund przed zakończeniem zrobiło się 62:64. Sukces lidera węgierskiej ekstraklasy dały celne rzuty wolne Krnjic.