Energa Basket Liga Kobiet: XXIII kolejka - triple-double Swanier i wygrana z Wisłą CanPack!

Dodano: 17.03.2018, 18:00

Fenomenalny występ Swanier (21 punktów, 14 zbiórek oraz 13 asyst), jak i dobra gra całego "zagranicznego" zespołu Zagłębia dała wyraźną wygraną nad Wisłą CanPack. PGE MKK kolejny raz udowodnił, iż dużo lepiej radziłby sobie na I-ligowych parkietach (porażka w Lublinie 66:87). Znakomita Energa Toruń wygrywa po raz 7 z rzędu!  KoszykowkaKobiet.pl - oficjalny partner Basket Ligi Kobiet. Transmisja TV

12:2 po 3 minutach gry dla gospodyń po trafieniu Swanier, było w meczu Zagłębia z wicemistrzem Polski oraz uczestnikiem Euroligi z Krakowa. Krakowianki pod koniec premierowej kwarty zmazały trochę fatalny wstęp i przegrały tą cześć tylko 14:21. Jednak lepiej dla zespołu pod wodzą Krzysztofa Szewczyka nie było w kolejnych minutach, gdzie zagraniczny „zaciąg” raz po raz punktował „Białą Gwiazdę”. Tak więc w połowie meczu wynik brzmiał – 40:27. Wypracowana w pierwszej połowie przewaga, utrzymywana była w dalszych minutach. Koszykarki z Sosnowca po kolejnym trafieniu Park na początku IV kwarty, prowadziły już… 67:43. Zupełnie rozbita i nie radząca sobie w żadnym elemencie koszykarskiego rzemiosła w dniu dzisiejszym Wisła CanPack była tylko tłem dla rywalek. Faworyt spotkania dodatkowo zagrał na fatalnej skuteczności – 37% przy 51% rywalek. Bardzo słabo zagrała liderka drużyny -  Leonor Rodríguez (5 punktów, 2/12). Liderką gospodyń była Robyn Parks (24 punkty), zaś po drugiej stronie Maurita Reid (14). Jednak słowa uznania należą się Naketii Swanier, która zakończyła spotkanie z triple-double (21 punktów, 15 zbiórek oraz 13 asyst).

JAS-FBG Zagłębie SosnowiecZagłębie Sosnowiec - Wisła CanPack KrakówWisła CP Kraków
78:59 (21:14, 19:13, 21:14, 17:18)

Sosnowiec: Parks 24, Swanier 21 (14zb, 13as), Stara 18, Siksniute 11, Fikiel 4
Kraków: Reid 14, Greinacher 12, Labuckiene 10, Radocaj 6, Radriguez 5, Ziętara 4, Parker 4, Niedźwiedzka 4

***

Znakomita gra liderek mistrza Polski - Zoll (7 punktów, 16 asyst), Dikeoulakou (19), Kaczmarczyk (17), Treffers (17) dała jakże ważną wygraną w Gorzowie Wlkp. Po 20 minutach gry Ślęza prowadziła 50:39, jednak po przerwie fragment 8:2 dał już wyraźną przewagę – 58:41, której nie dało się stracić. Kolejne minuty nie przyniosły większych zmian i dwa punkty w tabeli dopisane zostały Ślęzie. - Gratulacje dla Ślęzy, bo mistrz Polski zagrał dziś tak, jak mistrz Polski powinien grać. Widać, że ten zespół będzie się bił do końca o jak najlepsze miejsce, zwłaszcza, że Wisła Kraków przegrała z Zagłębiem Sosnowiec. Liga jest ciekawa, być może będzie jeszcze trochę niespodzianek. Co do dzisiejszego spotkania – nie potrafiliśmy zatrzymać szybkiego ataku Ślęzy. Szybki atak i rzuty za trzy – to były klucze do zwycięstwa rywalek. Pierwsze minuty ustawiły to spotkanie. Przed meczem wydawało się nam, że jeśli zdobędziemy siedemdziesiąt kilka punktów, to będziemy w stanie wygrać. Niestety, przy tak dysponowanej Ślęzie nie dało nam to sukcesu - powiedział po meczu trener gospodyń Dariusz Maciejewski.

KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp.InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. - Ślęza WrocławŚlęza Wrocław
72:86 (21:29, 18:21, 14:16, 19:20)

Gorzów Wlkp.: Swords 18, Pawlak 12, Rytsikowa 11, Misiek 9, Hurst 8, Prezelj 8, Szajtauer 6
Wrocław: Dikeoulakou 19, Kaczmarczyk 17, Treffers 17, Ajdukovic 16, Zoll 7 (16as), Perez 6, Szybała 4, Majewska 2

***

AZS UMCS LublinAZS-UMCS Lublin - PGE MKK Siedlce
87:66 (27:24, 24:9, 24:13, 12:20)

Lublin: Fitzgerald 19, Butulija 18, Ugoka 17 (15as), Dorogobuzowa 13, Cebulska 6, Dobrowolska 5, Witkowska 3, Poleszak 2, Kędzierska 2, Mistygacz 2
Siedlce: Parysek 17, Mołłowa 12, Dusanic 12, Stępień 8, Kondus 7, Lapszynski 6 (10zb), Trzeciak 4

***

Enea AZS Poznań - Widzew ŁódźWidzew Łódź
80:71 (21:29, 16:19, 21:14, 22:9)

Poznań: Davis 26, Rymarenko 16 (10zb), Tunstull 15, Marciniak 11, Woźniak 7, Stejslakova 5, Parzeńska 2
Łódź: Scheer 21, Drop 15, Paździerska 14, Harvey-Carr 11, Gertchen 10

***

Dużo zwrotów akcji oraz „Energa z charakterem” – tak w skrócie można podsumować siódmą z rzędu wygraną toruńskiej Energi. Koszykarki Algirdasa Paulauskasa początku spotkania nie mogą jednak zaliczyć do udanych, gdyż po 10 minutach gry przegrywały 15:24. Lepiej nie było także przed przerwą, gdzie skuteczna gra Copper, Vitoli oraz Makurat cały czas utrzymywały wypracowaną przewagę. Po zmianie stron i trafienie zza linii 6,75 Hornbuckle, przyjezdne zniwelowały straty do 5 „oczek” – 44:49. Jednakże momentami nonszalancka gra w obronie „Katarzynek” pozwalała na to aby gospodynie skutecznie odpowiadały i ponownie zwiększały przewagę.

Taki sam scenariusz miał miejsce jeszcze kilka minut później (57:55) po trafieniu Cain. W odpowiedzi - przed zakończeniem trzeciej kwarty i dwóch „trójkach” z rzędu (Jankoska oraz Makurat) wynik brzmiał – 69:57 dla Basketu 90. Na 4 minuty przed końcową syreną remis po 77 dały punkty Grigalauskyte a  kolejne „oczka” Mansfield prowadzenie 79:78. W kolejnej akcji również na listę strzelców wpisała się rozgrywająca Energi (82:78), co było „gwoździem do trumny” dla gospodyń. Ostatnie akcje to głównie rzuty wolne, które skutecznie egzekwowały zawodniczki z Torunia. Tak więc Basket 90 Gdynia kolejny raz udowodnił, iż nie potrafi pokonać drużyny wyżej notowanej w tabeli oraz jest zbyt słaby aby w końcówkach spotkań przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Oba zespoły zagrały na podobnej skuteczności (45% - 44%) oraz miały podobną liczbę zbiórek (36 – 38).