Mistrzostwa Polski U22: VBW GTK Gdynia wygrywa

Dodano: 25.02.2018, 16:01

VBW GTK Gdynia pokonała 70:55 Enea AZS AJP Gorzów Wlkp. i zdobyła złoty medal mistrzostw Polski U22. Trzecie miejsce i brązowy medal dla drużyny MUKS Poznań.

dzień 1
Drużyna z Bydgoszczy znakomicie rozpoczęła turniej finałowy w Poznaniu i już po 10 minutach gry prowadziła 22:9. Gorzowianki szybko jednak odzyskały kontrolę nad spotkaniem i po trafieniach Szczęsnej, Keller oraz Matkowskiej wyszły na prowadzenie… 26:25 w 15 minucie gry. Po zmianie stron nieznaczną przewagę ponownie wypracowały zawodniczki z Bydgoszczy, które po 30 minutach prowadziły 49:40. W samej końcówce po trafieniu Keller na tablicy wyników było 54:50, co tylko zapowiadało emocje do samego końca. Tak też się stało, mimo trafień Kuczyńskiej na 57:50. Duchnowska i Matkowska na 90 sekund przed końcową syreną ponownie zmniejszyły straty (55:57), jednak  jeszcze lepiej (57:58) było po rzutach wolnych Keller. Niestety mimo prób, AZS AJP nie był w stanie oddać zwycięskiego rzutu a wygraną Basketu 25 przypieczętowała z linii rzutów wolnych Kocaj.

Obrońca tytułu z 2017 roku z Łodzi prowadził po 20 minutach gry z Huraganem 39:29. Jednak drużyna z Wołomina nie dawała za wygraną i cały czas „nękała” Widzew. Po 30 minutach gry różnica w dalszym ciągu wynosiła 10 „oczek”, jednakże już w połowie czwartek kwarty po trafieniu Duchnowskiej została zmniejszona do zaledwie trzech punktów – 52:55. W kolejnych akcjach straty oraz „pudło” faworyta wykorzystał Huragan, który za sprawą celnego rzutu zza linii 6,75 Dąbrowskiej doprowadził do remisu. W odpowiedzi punkty Kudelskiej, Stępień oraz Rzeźniek dały złapać oddech i doprowadziły do jakże ważnej wygranej.

KS Basket 25 Bydgoszcz - Enea AZS AJP Gorzów Wlkp.
59:57 (22:9, 12:24, 15:7, 10:17)

Bydgoszcz: Kuczyńska 21, Bujniak 13, Poboży 11, Kocaj 9 (14zb), Niedziółka 3, Rybczyńśka 2
Gorzów Wlkp.: Kuczyńska 16, Szczęsna 12 (10zb), Keller 10 (13zb), Duchnowska 8, Matkowska 5, Dul 4, Trzeciak 2

UKS Huragan Wołomin - Widzew Łódź
62:65 (13:20, 16:19, 12:12, 21:14)

Wołomin: Pawłowska 19 (14zb), Piech 14, Piędel 13, Dmochewicz 7 (13zb), Chodkowska 6, Dąbrowska 3
Łódź: Kudelska 21 (16zb), Gzinka 13, Stępień 10, Gertchen 9, Zapart 7 (15zb), Rzeźnik 5
***

0:14 - taki był wynik spotkania po niespełna 4 minutach gry! Bezradność Widzewa w ataku przerwało dopiero trafienie za trzy punkty Gertchen. Jeszcze przed zakończeniem pierwszej kwarty zespół z Łodzi straty dość wyraźnie odrobił i „wstydu” nie było. Kolejne minuty to wyrównana gra, która w dalszym ciągu dawała prowadzenie drużynie Piotra Kulpekszy w granicach 12  - 15 punktów. Na 36 sekund przed końcową syreną Widzew zbliżył się do rywalek na 8 punktów, lecz na więcej zabrakło czasu. W zespole Basketu 25 bardzo dobrze zagrała Paulina Kuczyńska (28 punktów), po drugiej stronie zupełnie inaczej niż we wczorajszym meczu zaprezentowała się Anna Kudelska (13 punktów, 3/17 z gry).

Po wczorajszej porażce, dzisiaj AZS AJP musiał wygrać i tak też się stało. Jednakże rywal z Wołomina zawiesił dość wysoko poprzeczkę, którą udało się przeskoczyć głównie za sprawą dobrze dysponowanej  Pauli Duchnowskiej (16 punktów oraz 9 zbiórek). W 35 minucie gospodynie dzisiejszego spotkania prowadziły już 61:47 i stało się jasne, kto zgarnie dwa punkty. Gorzowianki przewagę miały również pod koszami (42 – 33) w zbiórkach.

Widzew Łódź -  KS Basket 25 Bydgoszcz
67:75 (16:26, 18:19, 13:16, 20:14)

Łódź: Gertchen 15, Kudelska 13, Owczarek 10, Stępień 9, Witkowska 6, Rzeźnik 5, Rzeźnik 4, Kawczyńska  3, Wybraniec  2
Bydgoszcz: Kuczyńska 28, Bujniak 14, Poboży 14, Misiuna  7, Dygul  4, Niedziółka  3, Kocaj 2, Blachowska  2, Rybczyńska  1

Enea AZS AJP Gorzów Wlkp. - UKS Huragan Wołomin
67:51 (15:14, 21:16, 12:6, 19:15)

Gorzów Wlkp.: Duchnowska 16, Kuczyńska 14, Kominek 9, Trzeciak 9, Keller 8 (13zb), Dul 6, Matkowska 5
Wołomin: Dmochewicz 21 (12zb), Piech 10, Pawłowska 9, Piędel 5, Stasiak 4, Dąbrowska 2

***

Widzewianki grające bez m.in. Zapart, Kudelskiej czy też Gertchen (wróciły do Łodzi przed jutrzejszym bardzo ważnym spotkaniem z Ostrovią Ostrów Wlkp.), nie miały nic do powiedzenia w meczu z zespołem z Gorzowa Wlkp. Dość znaczną przewagę koszykarki ENEA AZS AJP osiągnęły już w pierwszych 10 minutach meczu (29:13) i mogły spokojnie kontrolować przebieg spotkania. W 7-osobowym składzie jaki miał do dyspozycji w dniu dzisiejszym trener Niewiadomski, najskuteczniejsza była Wiktoria Stępień (19 punktów). Po drugiej stronie trener Pieczyrak wpuścił na parkiet wszystkie zawodniczki i każda z nich zapunktowała (najwięcej – 18 uzbierała Paula Duchnowska).

KS Basket 25 Bydgoszcz - UKS Huragan Wołomin
54:62 (10:14, 13:11, 22:18, 9:19)

Bydgoszcz: Dygul 22, Piwkowska 11, Niedziółka 6, Antosik 5, Misiuna 5, Rybczyńska 2, Blachowska 2, Finc 1
Wołomin: Szostakiewicz 12, Pawłowska 10, Pietkiewicz 8, Wiśniewska 8, Piędel 6, Stasiak 6, Chodkowska 4, Skuzińska 2, Piech 2

Widzew Łódź - Enea AZS AJP Gorzów Wlkp.
58:83 (13:29, 16:25, 13:15, 16:14)

Łódź: Stępień 19, Kawczyńska 13, Witkowska 7, Owczarek 6, Rzeźnik 6 (10zb), Natalia Leśniak 5 (10zb), Julia Leśniak 2
Gorzów Wlkp.: Duchnowska 18, Dul 9, Jezierska 9, Keller 8, Trzeciak 7, Kominek 6, Szczęsna 5, Musielak 5, Matkowska 5, Kuczyńska 5, Mamrowicz 4, Połujan 2

dzień 1
W meczu pomiędzy gospodyniami a MUKS’em Poznań, lepsze okazały się być te drugie. „Przyjezdne” w pierwszej kwarcie jeszcze ustępowały rywalowi, lecz już w kolejnej stopniowo odrabiały straty by po 20 minutach gry prowadzić 38:32. Po zmianie stron i serii 7:0 był remis (41:41) po trafieniu Nowickiej, jednak w odpowiedzi seria MUKS’u 11:0 zbudowała znaczną przewagę (52:41). W tym fragmencie dobrze grała Woźniak oraz Wdowiuk. W ostatniej kwarcie AZS jeszcze raz przypuścił „atak” na swoje rywalki (49:52), lecz na nic więcej nie było go stać. Liderką zespołu pod wodzą trenera Brodzińskiego była Patrycja Klatt (17 punktów oraz 6 zbiórek).

VBW GTK Gdynia - MUKS WSG SUPRAVIS Bydgoszcz
85:42 (27:12, 19:17, 21:7, 18:6)

Gdynia: Rembiszewska 20, Makurat 16, Stawińśka 11 (10zb), Marcinkowska 11, Podgórna 8, Ossowska 5, Szymkiewicz 5, Ustowska 3, Stefańska 2, Kulińska 2, Szulc 2
Bydgoszcz: Błaszczak 15, Niełacna 11, Szydłowska 9, Błysz 4, Szymańska 2, Płatek 1

ENEA AZS Poznań - MUKS Poznań
58:68 (19:14, 13:23, 13:14, 13:16)

Poznań: Niemojewska 10, Kotula 10, Parzeńśka 9, Nowicka 8, Szloser 8, Banaszak 5 (11zb), Tyszkiewicz 5, Stefańczyk 3
Poznań: Klatt 17, Olszewska 12, Wdowiuk 12 (11zb), Papiernik 8, Woźniak 8, Kowalewska 7, Siemenias 4 (10zb)

***

Poznański MUKS wczoraj rozprawił się z „sąsiadem” z Poznania (ENEA AZS), a w dniu dzisiejszym był bardzo blisko pokonania gdyńskiego VBW GTK. Mecz od samego początku był zacięty i żadna ze stron nie potrafiła zbudować bezpiecznej przewagi. Na 3 minuty przed końcową syreną po trafieniu Olszewskiej był kolejny remis (50:50) , jednak w odpowiedzi trafiła Makurat. Kolejne punkty ponownie zdobyła Olszewska (1/2 z linii rzutów wolnych), a na 46 sekund przed zakończeniem skuteczna zza linii 6,75 była Wdowiuk i to MUKS był bliżej wygranej (54:52). Ostatnie jednak akcje należały do zespołu z Gdyni a konkretnie Anny Makurat, która najpierw doprowadziła do remisu (54:54), by sekundę przed zakończeniem czwartej kwarty trafić za trzy punkty na zwycięstwo.

MUKS Poznań - VBW GTK Gdynia
54:57 (9:13, 12:13, 21:14, 12:17)

Poznań: Woźniak 14, Wdowiuk 14, Klatt 8, Olszewska 6, Kowalewska 6, Papiernik 2, Siemienias 2, Pilichowska 2
Gdynia: Makurat 13, Marcinkowska 13, Stawińśka 10, Rembiszewska 9, Ossowska 9, Podgórna 2, Markowska 1

MUKS WSG SUPRAVIS Bydgoszcz - ENEA AZS Poznań
55:90 (10:19, 21:20, 16:26, 8:25)

Bydgoszcz: Błaszczak 15, Płatek 13, Szydłowska 7, Szymańska 7, Preihs 6, Kubus 3, Rybacka 2, Niełacna 2
Poznań: Tyszkiewicz 17, Banaszak 14, Nowicka 12, Wróblewska 10, Parzeńśka 8, Zięmborska 6, Kotula 6, Stefańczyk 5, Szloser 5, Banach 5, Wróblewska 2

***

ENEA AZS Poznań mając zaledwie 22% skuteczność (przy 30% rywalek) z gry pokonał VBW GTK 43:38. Spotkanie przez pełne 40 minut nie było dobre „oka”, oba zespoły raziły nieskutecznością oraz popełniały proste błędy. W słabo grającym zespole gospodyń, prym wiodła Alicja Szloser (14 punktów), po drugiej stronie żadna z zawodniczek nie uzbierała więcej niż 9 punktów (najwięcej Rembiszewska oraz Podgórna po 8).   Gdynianki nie miały także „mocy” w rzutach zza linii 6,75 – 1/15.

MUKS Poznań - MUKS WSG SUPRAVIS Bydgoszcz
76:56 (28:18, 19:13, 17:14, 12:11)

Poznań: Klatt 25, Wdowiuk 14 (10zb), Olszewska 9, Kowalewska 7, Siemienas 6, Ziobro 5, Woźniak 5, Papiernik 3 (10zb), Pilichowska 2
Bydgoszcz: Preihs 16, Szydłowska 15, Szymańska 6 (10zb), Błaszczak 6, Kobus 6, Płatek 3, Rybacka 2, Błysz 2

VBW GTK Gdynia - ENEA AZS Poznań
38:43 (8:9, 9:12, 12:12, 9:10)

Gdynia: Podgórna 8, Rembiszewska 8 (10zb), Ossowska 7, Kulińska 5, Marcinkowska 5, Szulc 3, Stawińska 2
Poznań: Szloser 14, Niemojewska 7, Parzeńśka 7 (13zb), Kotula 6, Tyszkiewicz 5, Banaszak 4

55:73 (15:16, 19:16, 11:19, 10:22)

Wołomin: Pawłowska 22, Chodkowska 16, Piech 5, Stasiak 5, Piędel 4, Szostakiewicz 2, Pietkiewicz 1
Bydgoszcz: Płatek 20 (6x3), Szydłowska 19 (13zb), Błaszczak 18 (12zb), Preihs 11, Błysz 2, Kobus 2, Szymańska 1
Huragan w meczu o 7. Miejsce „trzymał” się w grze tylko przez 23 minuty. Następnie 9 punktów z rzędu Karoliny Szydłowskiej dało już 10-punktowe prowadzenie (47:37). Gospodynie dzisiejszego meczu, co prawda jeszcze raz zmniejszyły straty -  47:51, lecz niestety na więcej koszykarek Huraganu Wołomin stać nie było.  W zespole z Bydgoszczy, bardzo dobrze zagrała Karolina Płatek (6/7 za trzy punkty).

o 5. miejsce
ENEA AZS Poznań - Widzew Łódź
79:30 (21:6, 27:4, 10:10, 21:10)

Poznań: Banaszak 19 (17zb), Zięmborwska 17, Tyszkiewicz 9, Nowicka 9, Szloser 7, Sara Wróblewska 6, Kaja Wróblewska 6, Banach 2, Stefańczyk 2, Kotula 2
Łódź: Owczarek 10, Stępień 10, Kawczyńśka 6, Rzeźnik 2, Natalia Leśniak 2

Rozgrywana w dniu dzisiejszym kolejna kolejka Energa Basket Ligi Kobiet, miała wyraźny efekt na postawę oraz skład mistrzyń Polski z poprzedniego roku. Podobnie jak wczoraj, czołowe koszykarki musiały zostać w Łodzi i tym samym drużyna z Łodzi nie miała nic do powiedzenia w meczu z gospodyniami turnieju finałowego. Już pierwsza kwarta wygrana została przez ENEA AZS aż 21:6, lecz po 20 minutach gry było już 48:10…

półfinały
ENEA AZS AJP Gorzów Wlkp. - MUKS Poznań
49:47 (17:20, 13:5, 16:11, 3:11)

Gorzów Wlkp.: Szczęsna 11, Keller 10 (12zb), Matkowska 8, Kuczyńska 8,Dul 6, Duchnowska 4, Trzeciak 2
Poznań: Klatt 12, Wdowiuk 10 (10zb), Siemienas 8 (11zb), Olszewska 7, Kowalewska 4, Papiernik 4, Pilichowska 2

Dużo emocji było w pierwszym półfinale, gdzie górą okazały się być koszykarki z Gorzowa Wlkp. Spotkanie miało dziwny przebieg i wiele razy byliśmy świadkami przestojów to jednaj a to drugiej strony. Pierwsze 10 minut gry dało 3-punktową przewagę MUKS”u – 20:17, jednak już w kolejnej odsłonie MUKS zdobył tylko 5 „oczek” i do szatni schodziłprzegrywając 25:30. Po zmianie stron w dalszym ciągu stroną przeważającą były zawodniczki pod wodzą Roberta Pieczyraka, które na ostatnią kwartę miały 10 „oczek” przewagi – 46:36. Jak się okazało, najwięcej emocji przyniosło właśnie ostatnie 10 minut gry a raczej ich końcowa część. MUKS po serii 11:0 doprowadził do wyniku (47:48), jednak w ostatnich ponad 5 minutach gry! – żadna ze stron nie umiała skutecznie umieścić piłki w koszu. Sztuka ta udała się dopiero na 8 sekund przed końcową syreną z linii rzutów wolnych Wiktorii Keller, która tym sposobem zdobyła ostatnie punkty w meczu. Keller mecz zakończyła z dorobkiem 10 punktów oraz 11 zbiórek. Po drugiej stronie 12 „oczek” rzuciła Patrycja Klatt.

VBW GTK Gdynia - Basket 25 Bydgoszcz
74:71 (14:21, 18:20, 16:13, 26:17)

Gdynia: Ossowska 26, Rembiszewska 12, Marcinkowska 11, Podgórna 10, Makurat 7, Szulc 6
Bydgoszcz: Bujniak 30, Poboży 22 (12zb), Kuczyńska 9, Piwkowska 6, Kocaj 3, Rybczyńska 1

26 punktów Jowity Ossowskiej oraz 12 Amalii Rembiszewskiej wydatnie pomogły w awansie do finału drużynie z Gdyni. Cała pierwsza połowa nie była dobra dla zespoły z Pomorza i to zawodniczki z Bydgoszczy nadawały ton rywalizacji. Po 20 minutach gry było 41:32 po skutecznej akcji Bujniak.

Po zmianie stron Basket 25 bronił się jak mógł, lecz rywalki za sprawą skutecznej Rembiszewskiej oraz Marcinkowskiej zmniejszył straty do 6 „oczek” – 48:54. W ostatniej kwarcie seria 4:0 na samym początku oraz późniejsze punkty Ossowskiej dały remis po 56, jednak w odpowiedzi Bujniak oraz Poboży pozwoliły na złapanie oddechu swojej drużynie. Wszystko to było istną „woda na młyn” dla VBW GTK, które zanotowało kolejny dobry fragment i kolejny raz wyrównało (67:67). Ostatnie sekundy to skuteczne rzuty wolne koszykarek z Gdyni, które dały wygraną.

o 3. miejsce
MUKS Poznań - Basket 25 Bydgoszcz
67:57 (20:11, 14:9, 16:24, 17:13)

Poznań: Wdowiuk 23, Siemienas 12, Klatt 11, Woźniak 11, Olszewska 6, Papiernik 4
Bydgoszcz: Poboży 17 (13zb), Bujniak 16, Kuczyńska 13, Kocaj 8, Piwkowska 3

23 punkty Marty Wdowiuk oraz dobry występ i 12 „oczek” Sylwii Siemienas wydatnie pomogło w zdobyciu brązowego medalu mistrzostw Polski u22 przez drużynę MUKS’u Poznań. Koszykarki z Poznania dużą przewagę wypracowały już pod koniec pierwszych 10 minut, gdzie po trafieniu Woźniak było 20:11. Jeszcze większa różnica na tablicy wyników była po 20 minutach gry (34:20). Po zmianie stron większy nacisk i skuteczne wykańczanie akcji przez Basket 25 przyniósł pożądany efekt, lecz o całkowitym odrobieniu strat nie było mowy.

finał
ENEA AZS AJP Gorzów Wlkp. - VBW GTK Gdynia
55:70 (14:22, 18:18, 12:15, 11:15)

Gorzów Wlkp.: Keller 18, Kominek 10, Kuczyńska 8, Szczęsna 8, Duchnowska 3, Matkowska 3, Dul 3, Trzeciak 2
Gdynia: Makurat 17, Ossowska 16, Rembiszewska 13, Marcinkowska 11,Podgórna 5, Szulc 4, Stawińska 2

Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski w finale przeciwko VBW GTK nie miał aż tyle „dział” co rywalki i wyraźnie uległ 55:70. Już sam początek pokazał kto w tej rywalizacji może być górą. Pierwsze 10 minut to stopniowe budowanie przewagi, by na drugą kwartę wejść prowadząc 22:14. W tejże odsłonie po punktach Duchnowskiej oraz Kominek AZS AJP zbliżył się do rywalek na 5 „oczek” – 23:28, lecz o czymś więcej nie było mowy. Dobrze grała Rembiszewska oraz Makurat i to one nadawały ton rywalizacji. Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie a złoty medal przypieczętowała czwarta kwarta i seria 10:0 na jej zakończenie.