Euroliga: XIV kolejka - CCC oraz Wisła CanPack żegnają się z Europą

Dodano: 31.01.2018, 18:56

CCC Polkowice przegrało z Dynamem Kursk, które wygrało po raz 14 z rzędu a Wisła CanPack Kraków po emocjonującej IV kwarcie uległa Fenerbahce Stambuł. Były to spotkania na pożegnanie z europejskimi pucharami w tym sezonie.  Transmisja TV

Sopron Basket/Fenerbahce - Yakin Dogu Universitesi/Bourges Basket

Final Four - mecz o 3. miejsce oraz finał (22.04)

Grupa A:
CCC Polkowice w ostatniej kolejce rozgrywek grupowych spróbuje dokonać niemożliwego – pokonać obrońcę tytułu Dynamo Kursk. Sztuka ta nie udała się dotąd żadnej drużynie i Dynamo z bilansem 13-0 zajmuje 1. miejsce w tabeli grupy A. Liderkami zespołu są: Sonja Petrovic (15,1pkt/m, 6,3zb/m), Angel MCCoughtry (14,2pkt/m) oraz Nneka Ogwumike (13,8pkt/m, 6,7zb/m). MISTRZ jest również niepokonany w rodzimej lidze (12-0), gdzie udało się także pokonać we własnej hali UMMC Jekaterynburg 77:68. Oprócz wspomnianych wyżej trzech „strzelb” uważać trzeba na Marie Vadeeve, Epipphanny Prince czy też Annę Cruz i Helene Ciak.

W pierwszym meczu CCC dotrzymywało kroku rywalowi tylko przez 20 minut (43:51), później stroną dominującą były tylko i wyłącznie gwiazdy Dynama. Więcej o meczu. Ostatni mecz w Eurolidze z Castors Braine zagrany został poprawnie, podobnie jak ligowa potyczka z Zagłębiem Sosnowiec. W obu spotkaniach drużynę poprowadził Karol Kowalewski, który zastąpił doświadczonego 49-letniego George'a Dikeoulakos.

A w meczu... W ostatnim meczu Euroligi w obecnym sezonie CCC Polkowice zagrało dwie całkowicie różne połowy. Pierwsze 20 minut to pogrom w wykonaniu Dynama i wydawało się, że tak słabo grającego zespołu z Dolnego Śląska jeszcze w tym sezonie nie wiedzieliśmy. Pierwsza kwarta nie była jeszcze zła i zakończyła się wynikiem 15:25, jednak kolejna odsłona to wynik 10:27 i po 20 minutach gry było 52:25 po trafieniu Heleny Ciak!

Zupełnie inaczej wyglądała cała druga połowa, gdzie stroną przeważającą było CCC. Dwa celne rzuty wolne Artemis Spanou pod koniec III kwarty zmniejszyło straty do… 14 „oczek” i wszystko było jeszcze możliwe. Ostatnią kwartę rozpoczęło trafienie zza linii 6,75 Petrovic, lecz kolejne minuty należały do Clark, Fagbenle oraz Spanou. To dzięki tej „trójce” drużyna z Polkowic w 35 minucie przegrywała już „tylko” różnicą – 9 punktów (61:70).

Niestety już po chwili dwa ważne trafienia za trzy punkty zanotowały Prince oraz Kirillova i szybko miejscowe odskoczyły ponownie na bezpieczną przewagę, która dała im ostatecznie 14 z rzędu wygraną w Eurolidze. Liderką Dynama była Sonja Petrovic (19 punktów oraz 6 zbiórek) a w zespole z Dolnego Śląska prym wiodła Alysha Clark (19 punktów oraz 8 zbiórek).

Dynamo Kursk - CCC Polkowice
83:73 (25:15, 27:10, 10:23, 21:25)

Kursk: Petrovic 19, Kirillova 18, Prince 11, Ciak 10, Zhedik 9, Vadeeva 7, McCoughtry 4, Levchenko 3, Ogwumike 2
Polkowice: Clark 19, Fagbenle 13, Bojovic 9, Gajda 8, Spanou 8, Stankiewicz 6, Sandric 6, Leciejewska 2, Babkina 2

poprzedni mecz: CCC Polkowice - Castors Braine 80:66

Pozostałe mecze:
57:50 Sopron Basket - Bourges Basket (Langhorne 22 - Tchatchouang 15)
71:75 Castors Braine - ZVVZ USK Praga (Steinberga 20 - Zahui 28pkt, 11 zb)
76:62 ESVBA-LA - Galatasaray Stambuł (Gomis 23 - Davis 21)

Od gry Cheyenne Parker oraz Maurity Reid wiele będzie zależeć w meczu z Fenerbahce

Grupa B:
Biała Gwiazda w pierwszym meczu z Fenerbahce pokazała, iż nie jest słabym zespołem i dzielnie walczyła o korzystny wynik. W III kwarcie przewaga drużyny znad Bosforu wynosiła zaledwie jedno „oczko”, jednak nokautująca była seria 14:0. Dobrze zagrała liderka Wisły CanPack – Leonor Rodriguez (24 punkty) oraz Klaudia Niedźwiedzka (11 minut i 10 punktów). Więcej o meczu. Obecnie drużyna pod wodzą Krzysztofa Szewczyka odczuwa koszykarski „maraton” i grę co kilka dni. W Pucharze Polski bardzo słaby występ dał porażkę z Artego, potem przyszła na osłodę wygrana ze słabym BLMA w Eurolidze. W ostatniej ligowej kolejce jednak, Biała Gwiazda uległa w Krakowie Enerdze Toruń nie prezentując się dobrze. Mecz z   Fenerbahce to jednak zupełnie coś innego i z całą pewnością drużyna będzie chciała pokazać „pazur” i odnieść bądź co bądź, sensacyjne zwycięstwo. Wygrana przy jednoczesnej porażce Nadieżdy Orenburg da awans do EuroCup.

Fenerbahce to trzecia drużyna grupy B, tuż za UMMC Jekaterynburgiem i Yakin Dogu. W tureckiej lidze natomiast jest wiceliderem (bilans 14-2). Ostatnie dwa meczu w Eurolidze to pechowa porażka z Avenidą Salamanką (64:65) oraz także przegrana z Yakin Dogu (65:76). Drużyna, która zawsze gra o najwyższe cele z całą pewnością i tym razem zagra o pełną pulę. Liderkami zespołu są: Aerial Powers (15,8pkt/m), Kelsey Plum (13,2pkt/m) oraz Ana Dabovic (10,4pkt/m). W zespole jest również Giorgia Sottana (14,5pkt/m) czy też Kia Vaughn oraz Anastasiya Verameyenka.

A w meczu... Trzy punkty straty miała krakowska Wisła CanPack po 20 minutach gry w meczu z Fenerbahce – 36:39. Meczu, gdzie wygrana dawała awans do EuroCup a porażka kończyła przygodę z pucharami w tym sezonie. Wiślaczki dobrze rozpoczęły spotkanie i nie dały sobie narzucić stylu gry rywalek. Po 10 minutach było (23:24), lecz kolejne skuteczne akcje Vaughn dały utrzymanie przewagi po stronie gości. Biała Gwiazda zbliżyła się po raz kolejny do rywalek w 17 minucie, jednak momentalnie skutecznym rzutem zza linii 6,75 odpowiedziała Sottana (12 punktów/I połowa) - 37:32. W końcówce drugiej kwarty straty zmniejszyły jeszcze Parker (15 punktów/I połowa) oraz Radocaj.

Po zmianie stron, seria 7:0 przyjezdnych dała 10-punktową przewagę, jednak Wisła w samą porę zdołała się przebudzić a konkretnie Reid oraz Labuckiene. Tak wypracowana przewaga przez zespół ze Stambuły ciągnęła się za miejscowymi aż do 34 minuty, gdzie trafienie Rodriguez na nowo rozbudziły w wypełnionej hali przy Reymonta 22 nadzieje na korzystny wynik – 62:64. Niestety gra błędów oraz rażąca nieskuteczność w ostatnich minutach przyczyniły się do porażki. Ogromną przewagę Fenerbahce miało w walce na tablicach (51:27).

Wisła CP KrakówWisła CanPack Kraków - Fenerbahce Stambuł
62:68 (23:24, 13:15, 18:22, 8:7)

Kraków: Parker 19, Rodriguez 14, Labuckiene 12, Reid 8, Radocaj 6, Ziętara 3
Stambuł: Powers 15, Plum 13, Sottana 13, Vaughn 10 (11zb), Varameyenka 7 (12zb), Cora 3, Dabovic 3, Ural 2, Canitez 2

poprzedni mecz: BLMA - Wisła CanPack Kraków 57:85

91:73 Yakin Dogu - Nadieżda Orenburg (McBride 24 - Cannon 28)
61:100 BLMA - UMMC Jekaterynburg (Hurt 24 - Meesseman 25)
20:30 Avenida Salamanka - Familia Schio

Awans do fazy play-off uzyskają po 4 najlepsze zespoły z każdej grupy. Drużyny z miejsc 5-6 (grupa A oraz B) awansują do EuroCup.