Kwalifikacje do EuroBasketu 2019: Cztery kolejki za nami, wiemu dużo więcej

Dodano: 15.02.2018, 08:17

Trzy dogrywki oraz znakomity mecz w Rużomberku – Słowacji z Bośnią i Hercegowiną! Powoli na EuroBasket pakować się może Turcja, Rosja, Słowenia, Hiszpania i Czechy.

Grupa A:
Po 10 minutach gry Słowacja przegrywała z gospodyniami 17:29. Jednak już w drugiej kwarcie pokazała, iż jest w stanie powalczyć o wygraną i dzięki znakomitej skuteczności oraz grze w obronie wygrała ten fragment 21:6. Zryw dał jakże potrzebne punkty i prowadzenie po 20 minutach gry 38:35. Po zmianie stron wyrównana gra oraz walka o każdą piłkę i centymetr boiska była ozdobą widowiska. Gdy wybiła 30 minuta meczu był remis po 53 i o wszystkim zadecydować miała IV kwarta. W niej oba zespoły nie składały broni i o wszystkim zadecydował celny rzut zza linii 6,75 Oroszovej na 4 sekundy przed zakończeniem spotkania.

97:67 Bośnia i Hercegowina - Islandia (Gajic 31pkt, 16zb - Sverrisdóttir 32)
72:73 Czarnogóra - Słowacja (Jovanovic 24 - Felixova 19)

Aż 3 dogrywki potrzebowała Słowacja aby pokonać Bośnię i Hercegowinę. Mecz od początku był zacięty i mimo, iż w IV kwarcie goście za sprawą Delic prowadziłi już 62:54 – nie umożliwiło to zakończenia zawodów w regulaminowym czasie. Za odrabianie strat wzięła się Hruscakova oraz Oroszova i to po trafieniu tej pierwszej na 110 sekund przed końcową syreną był remis po 67. Jeszcze lepiej było w kolejnej akcji, gdzie zza linii 6,75 trafiła Remenarova. W ostatniej sekundzie z linii rzutów wolnych dogrywkę dało tylko jedno trafienie Gajic. Ta sama zawodniczka dała również remis po dodatkowych 5 minutach gry (81:81), jak i 10 – (88:88). Wszystko zakończyło się jednak na 33 sekundy przed zakończeniem trzeciej dogrywki, gdzie punkty Palenikovej dały 5 „oczek” przewagi – 100:95. Wspomniana Gajic, zakończyła mecz z dorobkiem 39 punktów oraz 19 zbiórek. W zespole Petra Kovacika liderką była Slamova (19), która miała pomoc od Hruscakovej (18) oraz Oroszovej (15) i Palenikovej (15).

100:95 Słowacja - Bośnia i Hercegowina (Slamova 19 - Gajic 39pkt, 19zb)
69:37 Czarnogóra - Islandia (Johnson 14pkt, 15zb - Sverrisdóttir 22)

Grupa B:
Dobra gra Alben (19 punktów) oraz Hollingsworth (15) dała jakże cenną wygraną w Mińsku nad Białorusią. Gospodynie bardzo słabo rozpoczęły spotkanie i już po 10 minutach przegrywały 8:19. Wypracowana przewaga pozwoliła na 8 – punktowe prowadzenie po 20 minutach gry (24:32). Nic nie zmieniło się po przerwie, gdzie w dalszym ciągu stroną przeważającą była Turcja. Na minutę przed zakończeniem trzeciej kwarty po trafieniu Hollingsworth było już 50:33. W końcówce gospodynie zmniejszyły jeszcze straty, lecz na nawiązanie walki zabrakło czasu. Liderką środowego rywala Polski była Bentley (12 punktów, 6/17 z gry).

68:87 Estonia - Polska (Pokk 19 - Gajda 15)
54:64 Białoruś - Turcja (Bentley 12 - Alben 19)

86:48 Turcja - Estonia (Köksal 14 - Anderson 11)
71:50 Białoruś - Polska (Papova 13 - Gajda 9)

Grupa C:
64:71 Węgry - Rosja (Krivacevic 13 - Musina 12)
61:119 Albania - Litwa (Zykaj 19 - Petronyte 24pkt, 11zb)

Węgierki mimo 16-punktowego prowadzenia w połowie trzeciej kwarty (60:44) nie potrafiły postawić kropki nad „i”, w czym pomogła seria 12:0 rywalek. Tak więcej po 30 minutach gry było (61:59) po trafieniu zza linii 6,75 Grigalauskyte. Na początku ostatniej kwarty rzut Petronyte dał remis a kolejne punkty Grigalauskyte… prowadzenie. Kolejne minuty to zacięta walka kosz za kosz, a decydujące punkty na 8 sekund przed końcową syreną trafiła Raksanyi. 40 z 76 punktów całego zespołu należało do duetu Nacickaite – Petronyte.

78:76 Węgry - Litwa (Határ 20 - Petronyte 20)
148:38 Rosja - Albania (Vadeeva 24 - Xhanaj 11)

Grupa D:
Znakomita gra Clark (27 punktów oraz 16 zbiórek) pomogła w odniesieniu wygranej nad czwartą drużyną ostatniego EuroBasketu w 2017 roku. Od samego początku spotkanie było zacięte i żadna ze stron nie mogła uzyskać bezpiecznej przewagi. W samej końcówce po kolejnych punktach Clark, Izrael prowadził 59:55, jednak natychmiastowa odpowiedź dała doświadczona „ikona” greckiej koszykówki – Matsi.   W kolejnej akcji również punktowała Clark a odpowiedź Kaltsidou zza linii 6,75 dała prowadzenie 61:60. Na 23 sekundy przed końcową syreną jeden punkt Spanou dał 2-punktowe prowadzenie Grecji, lecz ponownie Izrael wyszedł na prowadzenie po trafieniu Diamant – 64:63. Za „ratowanie” wyniku wzięła się Spyridopoulou, lecz została zablokowana przez wspomnianą Diamant, która była bohaterką końcowych akcji swojej drużyny. Ostatni punkt z linii rzutów wolnych był również jej udziałem.

65:63 Izrael - Grecja (Clark 27pkt, 16zb - Maltsi 14)
56:64 Portugalia - Wielka Brytania (Correia 16 - Handy 21)

81:59 Grecja - Portugalia (Maltsi 20 - Correia 24)
74:76 Izrael - Wielka Brytania (Clark 20 - Fagbenle 21pkt, 14zb)

Grupa E:
Po trafieniu Senicar, Słowenia prowadziła w 32 minucie meczu z Francją 62:51. W kolejnych jednak minutach seria 9:0 zmniejszyła straty i doprowadziła do wyrównanej końcówki. W odpowiedzi trafienia Evans dały złapać lekki „oddech” miejscowym – 64:60. Od tego momentu lepsza skuteczność była po stronie Słowenii, która bądź co bądź sensacyjnie pokonała Francję. Gospodynie zagrały osłabione brakiem kontuzjowanej Ewy Lisec a na parkiecie nie pojawiła się również koszykarka z Gorzowa Wlkp. – Prezelj. W tym wypadku liderką była Teja Oblak (18 punktów). Po drugiej stronie dobry występ zanotowała jedynie Sandrine Gruda (24).

59:80 Finlandia - Rumunia (Tuukkanen 24pkt, 17zb - Walker 17)
68:62 Słowenia - Francja (Oblak 18 - Gruda 24)

Kolejny bardzo dobry mecz zagrała Słowenia, która tym razem pokonała Rumunię. Duża w tym zasługa Teji Oblak (24 punkty), która dołożyła do tego 5 zbiórek oraz 4 asysty. Po drugiej stronie liderką była Ashley Walker (24 punkty oraz 7 zbiórek). Rumunki co prawda w 36 minucie gry prowadziły 68:67, jednak kolejne minuty wygrały gospodynie 11:2 i mogły świętować 4 wygraną.
78:70 Słowenia - Rumunia (Oblak 24 - Walker 21)
90:40 Francja - Finlandia (Gruda 27 - Holopainen 16)

Grupa F:
Ukrainki praktycznie przez całe spotkanie „trzymały” się blisko mistrzyń Europy i nie odpuszczały. W 35 minucie po celnym rzucie zza linii 6,75 Udodenko był remis po 63. W kolejnych minutach ważne trafienie za trzy punkty zanotowała Laura Nicholls, która dała prowadzenie 68:65. Jak się okazało, było to trafienie po którym miejscowe nie umiały wyjść na prowadzenie. W ostatnich sekundach wynik ustaliła Gil a trafienie na remis Iagupovej minęło się z celem.

68:72 Ukraina - Hiszpania (Udodenko 21pkt, 10zb - Torrens 180
78:83 Bułgaria - Holandia (Georgieva 20 - van Grinsven 24)

97:57 Hiszpania - Bułgaria (Casas 14 - Georgieva 11)
84:49 Ukraina - Holandia (Iagupova 39pkt, 10zb - van Grinsven 14)

Grupa G:
16 punktów Aleny Hanusovej dała ważną wygraną w Pradze nad Belgią. Czeszki zagrały osłabione brakiem podstawowej środkowej Kii Vaughn a po drugiej stronie zabrakło Ann Wauters. Spotkanie nie stało na wysokim poziomie i wygrana zespołu Stefana Svitka przyszła dopiero w ostatnich minutach. Wcześniej jednak trafienie Hanusovej w 36 minucie gry zza linii 6,75 dało 8-punktowe prowadzenie (51:42). Belgijki serią 6:0 próbowały „wrócić” do gry, jednak czasy było zbyt mało.

54:56 Szwajcaria - Niemcy (Baumann 11 - Greunke 19pkt, 17zb)
53:48 Czechy - Belgia (Hanusová 16 - Meesseman 23pkt, 12zb)

82:67 Czechy - Niemcy (Hanusová 27 - Greunke 14)
98:59 Belgia - Szwajcaria (Meesseman 19 - Giroud 28)

Grupa H:
47:69 Szwecja - Włochy (Zahui 16 - Sottana 22)
47:108 Macedonia - Chorwacja (Mitrasinovik 22 - Sandric 22)

93:33 Włochy - Macedonia (Zandalasini 21 - Mitrasinovik 9)
63:55 Szwecja - Chorwacja (Loyd 12 - Rezan 23)

GRUPA H m zw por kosze + kosze - różnica pkt
1 Włochy
4 3 1 294 215 79 7
2 Szwecja 4 3 1 258 229 29 7
3 Chorwacja 4 2 2 300 238 62 6
4 Macedonia 4 0 4 183 353 -170 4

Awans do turnieju finałowego otrzyma zwycięzca każdej grupy oraz 6 najlepszych drużyn z drugich miejsc. Awans zapewniony mają gospodarze (Łotwa oraz Serbia).