Energa Basket Liga Kobiet: XVI kolejka - hit w Krakowie dla Energi Toruń!

Dodano: 27.01.2018, 18:31

Hit w Krakowie dla Energi Toruń, która w IV kwarcie zatrzymała wicemistrza Polski na 4 punktach i wygrała 77:72. Emocje do samego końca również w Gorzowie Wlkp., gdzie gospodynie pokonały zasłużenie Basket 90. KoszykowkaKobiet.pl - oficjalny partner Energa Basket Ligi Kobiet. Transmisja TV

JAS-FBG Zagłębie SosnowiecZagłębie Sosnowiec - CCC Polkowice
65:94 (15:23, 22:15, 14:25, 14:31)

Sosnowiec: Parks 18, Siksniute 13, Swanier 12, Urbaniak 7, Fikiel 6, Stara 3, Corda 2, Skrba 2, Dobrowolaska 2
Polkowice: Clark 17, Fagbenle 14, Spanou 13, Babkina 12, Leciejewska 10, Bojovic 7, Gajda 6, Sandric 6, Idziorek 5, Stankiewicz 4

***

Świadkami zaciętego widowiska przez pełne 40 minut, byli zgromadzenie kibice w hali przy ul.  Chopina w Gorzowie Wlkp.

Wielokrotnie zmieniające się prowadzenie jak i skuteczna „pogoń” gospodyń za rywalem z Pomorza, to wszystko wydarzyło się już w ciągu pierwszych 20 minut gry. Gorzowianki traciły do rywalek 8 punktów (30:38) po trafieniu zza linii 6,75 Jankoskiej, jednak bardzo dobra grała Carolyn Swords, która poprzedni sezon spędziła w Baskecie 90 (11 punktów, 4/4) dała szybki powrót do gry. Dobrze grała także Paulina Misiek (13)i Julija Rytsikowa (10). Po drugiej stronie zaskakująco liderką nie była Copper (9 punktów), tylko Kristine Vitola (11). W składzie zabrakło Anny Makurat oraz kontuzjowanej Aldony Morawiec.

Druga część spotkania niczym nie różniła się od pierwszej. Żadna ze stron nie umiała wyjść na prowadzenie pozwalające złapać trochę oddechu. Na 150 sekund przed końcową syreną celny rzut wolny oddała Szajtauer co wyprowadziło miejscowe na prowadzenie (70:69). W odpowiedzi szybko jednak trafiła Copper a akcję później już ponownie na prowadzeniu był AZS AJP po trafieniu Rytnikowej. Do kolejnego remisu Basket 90 doprowadziła ponownie Copper (72:72), lecz grająca dobre spotkanie Rytsikowa kolejny raz dała swojej drużynie prowadzenie (74:72).

Do końcowej syreny pozostawało 29 sekund i piłka po czasie wziętym przez Gundarsa Vetrę musiała trafić do rąk Copper. Tak też się stało i po faulu oraz celnych rzutach wolnych mieliśmy kolejny remis. Szybki faul Skerovic dał tylko jeden punkt dla drużyny z Gorzowa, jednak w walce o piłkę lepsza była Swords i Basket 90 musiał ponownie ratować się przewinieniem. Tym razem z linii rzutów wolnych nie pomyliła się Hurst i miejscowe miały 3 „oczka” przewagi – 77:74. To jednak nie był koniec emocji, gdyż po niecelnym rzucie Copper piłkę zebrała Vitola i to ona miała szansę na zmniejszenie strat. Sztuka ta jednak się nie udało a próby skutecznej dobitki Jankoskiej oraz Copper były mizerne w skutkach. Po zaciętym i pełnym walki meczu (49 razy zmieniało się prowadzenie), InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. zasłużenie pokonał Basket 90.

KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp.InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. - Basket 90 GdyniaBasket 90 Gdynia
77:75 (21:21, 24:23, 10:12, 22:19)

Gorzów Wlkp.: Misiek 25, Rytsikova 19, Swords 10 (12zb), Hurts 10, Pawlak 5, Stelmach 4, Szjtauer 3
Gdynia: Copper 18, Aleksandravicius 14, Vitola 14, Jankoska 8, Handy 6, Rembiszewska 5, Skerovic 5, Ossowska 3, Jakubiuk 2

***

Aż 88 punktów rzuciły oba zespoły w Krakowie, jednak po 20 minutach gry żadna ze stron nie była bliższa zwycięstwa. Spotkanie otworzyła Labuckiene, po której również trafieniu Biała Gwiazda prowadziła 13:6 po 4 minutach gry. Od tego momentu dobra gra zespołu z Torunia oraz powracającej Mansfield pozwoliła wyjść na prowadzenie 23:17 po pierwszej kwarcie.

Sytuacja szybko jednak się zmieniła i po serii 7:0 miejscowe odzyskały prowadzenie – 31:25 po akcji Ziętary. Dynamicznie zmieniające się prowadzenie oraz nieoczekiwane fragmenty po obu stronach, dawały dobre dla oka widowisko. Sama końcówka pierwszej połowy to akcje Reid (trafienie zza linii 6,75) oraz akcja na remis na 2 sekundy przed końcem II kwarty. Dla Wisły CanPack 14 „oczek” z całego dorobku drużyny rzuciła Rodriguez, po drugiej stronie 12 miała Cain.

Po zmianie stron skuteczniejsza była Biała Gwiazda, która wyrobiła sobie przed ostatnią kwartą 9 „oczek” przewagi – 68:59. Warto odnotować, iż z 24 punktów całego zespołu w III kwarcie – aż 19 zdobył duet Labuckiene – Parker (odpowiednio 7 i 12).

Ostatnią kwartę dobrze rozpoczęły przyjezdne, które nie zamierzały składać broni i fragmentem 9:2 ponownie były w grze (68:70). Na 4 minuty i 15 sekund remis dało trafienie Cain i wszystko rozpoczęło się od nowa. Kolejne 4 „oczka” również były dziełem środkowej Energi a w odpowiedzi z linii rzutów wolnych trafiła Labuckiene. Ostatnie sekundy to proste błędy po obu stronach, które lepiej wykorzystały koszykarki z Torunia a konkretnie widowiskowo grająca Hornbuckle (76:72). Gdy do zakończenie spotkania pozostawało 58 sekund nieskuteczną próbę zza linii 6,75 miała Rodriguez, by chwile później ten „wyczyn” powtórzyć z takim samym skutkiem. Kolejna akcja to także „pudło” Ziętary. Na 28 sekund przed końcową syreną jeden rzut wolny trafiła Mansfield a chwilę później przechwyt zanotowała Hornbuckle i stało się jasne, że zwycięsko z tego spotkania wyjdzie Energa Toruń. Wicemistrz Polski w IV kwarcie zdobył zaledwie 4 punkty przy 18 rywalek.

Wisła CP KrakówWisła CanPack Kraków - Energa ToruńEnerga Toruń
72:77 (20:23, 24:21, 24:15, 4:18)

Kraków: Labuckiene 18, Parker 16 (12zb), Rodriguez 14, Reid 12, Ziętara 6, Abdi 4, Radocaj 2
Toruń: Hornbuckle 20, Cain 18, Grigalauskyte 13, Mansfield 11, Skobel 7, Uro-Nilie 4, Tłumak 3
***

AZS UMCS LublinAZS-UMCS Lublin - Enea AZS Poznań
80:67 (17:12, 21:25, 19:11, 23:19)

Lublin: Ugoka 27 (11zb), Dorogobuzowa 14, Fitzgerald 9, Mistygacz 7, Butulija 7, Witkowska 7, Cebulska 6, Dobrowolska 3
Poznań: Davis 22, Rymarenko 15, Parzeńska 12, Woźniak 5, Bednarczyk 5, Marciniak 4, Tunstull 2, Stejslakova 2

***

„Czerwona latarnia” Energa Basket Ligi Kobiet kontra mistrz Polski – na papierze wszystko wskazywało na to, iż drużyna z Wrocławia nie będzie miała problemów odnieść zwycięstwo. Co innego pokazała pierwsza połowa, gdzie bardzo dobrze grające koszykarki z Łodzi „do szatni” traciły tylko jeden punkt (29:30) i dały radę grać kosz za kosz z obrońcą tytułu. Wszystko to za sprawą dobrze grającej w pierwszej kwarcie Gerchen oraz Harvey-Carr, który zdobyły łącznie 14 punktów z 16 całego zespołu.

Na druga połowę gospodynie wyszły odrobinę mocniejsze psychicznie, co wystarczyło na zbudowanie odpowiedniej przewagi (seria 9:0). Różnica została jeszcze poprawiona do 14 „oczek” w 36 minucie po trafieniu Perez (64:50) i stało się jasne, kto dopisze do swojego konta 2 punkty w ligowej tabeli.

Całe spotkanie nie zachwyciło a Ślęza nie zagrała tak jak powinna. Łodzianki walczące o dalszy byt wśród najlepszych drużyn w Polsce, nie mają się czego wstydzić. Warto odnotować, iż trener Kovacevic miał do dyspozycji tylko 8 zawodniczek (najlepsza była Brandi Harvey-Carr – 40 minut, 15 punktów, 7 zbiórek).