Euroliga: XIII kolejka - udany debiut Kowalewskiego i wygrana CCC

Dodano: 24.01.2018, 19:16

W Polkowicach bez George Dikeoulakosa na ławce, CCC pokonało Castors Braine 80:66. Wygrała także krakowska Biała Gwiazda - 85:57 we Francji z BLMA. W Pradze, lepszy Sopron Basket - 61:77, gdzie 20 "oczek" rzuciła Turner. Transmisja TV

Grupa A:
Jeśli nie teraz, to kiedy? Pytają w Polkowicach. Starcie z zespołem, który teoretycznie jest dużo słabszy od „Pomarańczowych” jest kluczowy jeśli chodzi o walkę o awans do EuroCup i nie zakończenie rozgrywek grupowych Euroligi na ostatnim miejscu. W pierwszym meczu rozegranym w Belgii, miejscowe wygrały po dobrym spotkaniu 83:76. W pamięci zapadła szczególnie Céleste Trahan-Davis, która rzuciła 23 punkty oraz Anete Steiberga (11). Właśnie te dwie koszykarki są liderkami zespołu, lidera rodzimej ligi z bilansem (18-0). Wygrana „teamu” Krzysztofa Szewczyna jest możliwa, jednak zadanie numer jeden to zatrzymanie Trahan-Davis.

CCC w miniony weekend miało za zadanie awansować do finału Pucharu Polski i walczyć o wygraną. Skończyło się przegraną z późniejszym zdobywcą Pucharu oraz szybkim powrotem do domu. Ostatni mecz w Eurolidze to także porażka z Galatasaray Stambuł. Drużynę jako główny trener poprowadzi Karol Kowalewski, który zastąpi George'a Dikeoulakosa.

A w meczu... Bardzo dobrze spotkanie z Castors Braine rozpoczęły koszykarki z Polkowic, które z ławki prowadził Karol Kowalewski. Po 6 minutach gry CCC prowadziło już różnica 12 punktów (16:4), gdzie 8 „oczek” miała na swoim koncie Alysha Clark. Pod koszem znakomicie radziła sobie Fagbenle – 6 punktów. Całkowicie zagubione mistrzynie Belgii raz po raz popełniały proste błędy, jak i nie umiały odnaleźć skuteczności. Tym sposobem po 10 minutach gry było (22:10).

Nic nie zmieniło się w kolejnych minutach, gdzie stroną przeważająca były gospodynie. Na minutę i 45 sekund przed zakończeniem pierwszej połowy po trafieniu zza linii 6,75 Gajdy było już (40:25). W dalszym ciągu dobrze grała Clark (14) oraz Fagbenle (12) a do gry włączyła się również Weronika Gajda (9 punktów, 6 asyst).

Po zmianie stron w dalszym ciągu dobrze grało CCC i z optymizmem mogło przystąpić do ostatniej kwarty. W niej jednak, bardzo dobry początek zespołu Castros (15:2) szybko zniwelował straty do zaledwie 7 „oczek” – 63:70. Lekki przestój przerwały trafienia Fagbenle oraz Clark, które pozwoliły na złapanie oddechu i udany finisz dający trzecią wygraną. CCC ogromną przewagę uzyskało pod koszem (49 - 31). Na kolejkę przed zakończeniem rywalizacji grupowej, pozycję lidera zapewnioną ma Dynamo Kursk a 2. miejsce Sopron Basket.

CCC Polkowice - Castors Braine
80:66 (22:10, 27:20, 19:18, 12:18)

Polkowice: Clark 28, Fagbenle 22 (10zb), Gajda 12, Spanou 7, Sandric 5, Bojovic 2, Babkina 2, Leciejewska 2
Braine-l'Alleud: Steinberga 20, Mayombo 17, Trahan-Davis 11, Anderson 7, Milic 6, Grzesinki 2, Delaere 2, Rozenberga 1

poprzedni mecz: CCC Polkowice - Galatasaray Stambuł 77:86
następny mecz: Dynamo Kursk - CCC Polkowice 31.01.2018 17:00

Pozostałe mecze:
67:92 Galatasaray Stambuł - Dynamo Kursk (Davis 17 - McCoughtry 22)
61:77 ZVVZ USK Praga - Sopron Basket (Xargay 21 - Turner 20)
64:60 Bourges Basket - ESBV-LA (Johannes 13 - Gomis 12)

***

Grupa B:
Krakowska Wisła CanPack w dalszym ciągu walczy o EuroCup i kolejny mecz, jest również meczem o „wszystko”. BLMA w obecnym sezonie wygrało tylko raz i zanotowało aż 11 porażek. Pierwszy mecz w Krakowie, Biała Gwiazda z łatwością wygrała 85:67. Bardzo dobrze zagrała wówczas Reid (22 punkty) oraz Rodriguez (21). W rodzimej lidze drużyna pod wodzą Rahida Meziane zajmuje 7. miejsce (bilans 7-7). Ostatnie 3 mecze w Eurolidze to porażki kolejno z: Fenerbahce (75:76), Nadieżdą (56:100) oraz z Familą Schio (56:75). Szczególną uwagę zwrócić należy na Giorgię Sottanę (13,1pkt/m) oraz Courtney Hurt (12,3pkt/m, 7,2zb/m).

Krakowianki podobnie jak CCC w weekend udział wzięły w Pucharze Polski i dotarły aż do finału. W nim niestety przytrafił się bardzo słaby występ całego zespołu i wysoka przegrana z Artego. Po dobrych meczach w lidze oraz Eurolidze musiał przyjść słaby występ i miejmy nadzieję, iż był on właśnie w minioną niedzielę.

A w meczu... Aż 53 zdobyte punkty w ciągu 20 minut gry oraz 20-punktowa przewaga (53:33) Wisły CanPack Kraków we Francji pokazała, iż zwycięzca tego meczu może być tylko jeden. Krakowianki bardzo dobrze weszły w mecz, powiększając swoją przewagę z każdą kolejną minutą. Po I kwarcie było 27:16 a po kolejnych punktach Radocaj – 37:23. Bardzo dobrze grała Labuckiene, która w pierwszej połowie rzuciła 15 „oczek” przy 54% skuteczności Białej Gwiazdy.

Po zmianie stron skuteczność zespołu Krzysztofa Szewczyka nie była już tak duża (wygrana III kwarta 11:7), jednak pozwoliło to już na 24-punktową przewagę przed ostatnią kwartą. Ostatecznie wicemistrz Polski pokonał BLMA 85:57.

BLMA - Wisła CanPack KrakówWisła CP Kraków
57:85 (16:27, 17:26, 7:11, 17:21)

Montpellier: Hurt 16 (12zb), Sacko 13, Mane 9, Kone 8, Bar 4, Little 3, Alcoverro 2, Leblanc 2
Kraków: Parker 15, Labuckiene 15, Rodriguez 13, Suknarowska 12, Abdi 8, Greinacher 7, Radocaj 7, Reid 6, Ziętara 2

poprzedni mecz: Wisła CanPack Kraków - Yakin Dogu Universitesi 74:82
następny mecz: Wisła CanPack Kraków - Fenerbahce 31.01.2017 19:00

89:78 Nadieżda Orenburg - Avenida Salamanka (Jones 21 - Robinson 14)
65:76 Fenerbahce Stambuł - Yakin Dogu (Varameyenka 19 - McBride 17)
55:68 Famila Schio - UMMC Jekaterynburg (Yacoubou 15 - Moore 15)

Awans do fazy play-off uzyskają po 4 najlepsze zespoły z każdej grupy. Drużyny z miejsc 5-6 (grupa A oraz B) awansują do EuroCup.