Kadry młodzieżowe w Sopronie, Udine oraz Kownie

Dodano: 03.01.2018, 12:00


Znamy już gospodarzy Mistrzostw Europy U20, U18 oraz U16. Tym razem wszystkie kadry Polski zagrają w dywizji A (odpowiednio w Sopronie – Węgry, Udine – Włochy oraz Kowno – Litwa).U20/dywizja A (7 – 15 lipca 2018 Sopron/Węgry)
Reprezentacja Polski fazę grupową zakończyły na 2. miejscu (za Hiszpanią), wygrywając zdecydowanie dwa pozostałe spotkania z Belgią oraz Szwecją. W 1/8 rywalem była Łotwa i tutaj już nie było tak dobrze. Bardzo silne rywalki, które w swoich szeregach miały siostry Strautmane nie dały żadnych szans i wygrały 66:39. Gdy walka o medale nie była już w naszym zasięgu, mecz o miejsca 9-16 z Turcją również nie zaczął się dobrze. Jednak kolejne 30 minut gry pokazały, że „można” i mecz zakończył się wygraną 77:68. Kolejne spotkanie to ponowne zetknięcie ze Szwecją i tutaj tak  jak w fazie grupowej nie było problemów z odniesieniem zwycięstwa. Niestety tak dobrze nie było w ostatnim spotkaniu turnieju o 9. miejsce, gdzie zbyt silna kadra Serbii dzięki dobrej II kwarcie (21:10) pokonała drużynę pod wodzą Krzysztofa Szewczyka, Marka Lebiedzińskiego oraz Macieja Gordona. Liderką drużyny w całym turnieju była Zuzanna Puc (12,7pkt/m) a tuż za nią obiecująca Anna Makurat (9,5pkt/m). Więcej o turnieju.

W Mistrzostwa Europy U20 zagrają:
Hiszpania, Słowenia, Rosja, Francja, Węgry, Włochy, Belgia, Łotwa, Serbia, Polska, Szwecja, Portugalia, Holandia, Niemcy (awans z dywizji B), Słowacja (awans z dywizji B), Chorwacja (awans z dywizji B)

Grupa C: Włochy, Chorwacja, Polska, Węgry

U20 - Krzysztof Szewczyk (trener/ Wisła CanPack Kraków), Marek Lebiedzieński (ENEA AZS Poznań/II trener), Krzysztof Szwej (Ślęza Wrocław/III trener, kierownik)

U18/dywizja A (4 – 12 sierpnia 2018 Udine/Włochy)
Celem numer 1 dla zespołu prowadzonego przez sztab szkoleniowy z Łomianek był awans do dywizji A. W początkowej fazie turnieju z awansem problemów nie było, bo być nie mogło. Jednak przegrana z Finlandią pokazała, iż nie można nikogo lekceważyć. W ćwierćfinale rywalem była Białoruś i tutaj dobra gra Klimek (17 punktów) oraz Leszczyńskiej (11 punktów i 15 zbiórek) dała pewną wygraną 70:53. Schody zaczęły się dopiero, gdy w półfinale czekały gospodynie z Irlandii. Wypełniona po brzegi National Basketball Arena w Dublinie była świadkiem wzlotów i upadków obu drużyn. Ostatecznie po dobrej końcówce IV kwarty wygrały gospodynie 68:57 i tym samym pokazały, że koszykówka w Irlandii również istnieje. Mecz o 3. miejsce musiał zostać wygrany i tak też się stało. Rywalki tylko w pierwszych minutach grały jak równy z równym z Reprezentacją Polski. Ogromny sukces kadry U18 z trybun wspierała także liczna grupa kibiców z Polski. Na sam koniec cała drużyna upamiętniła zmarłego w grudniu 2015 roku Tomasza Rosparę – Tomku, to Twoja drużyna! Więcej o turnieju.

W Mistrzostwa Europy U18 zagrają:
Belgia, Serbia, Francja,Czechy, Węgry, Hiszpania, Słowenia, Szwecja, Chorwacja, Włochy, Rosja, Bośnia i Hercegowina, Łotwa, Niemcy (awans z dywizji B), Irlandia (awans z dywizji B), Polska (awans z dywizji B)

Grupa D: Irlandia, Francja, Polska, Rosja

U18 - Maciej Gordon (AZS Uniwersytet Warszawski/trener), Michał Snochowski (SMS PZKosz Łomianki/II trener), Piotr Rozwadowski (III trener, kierownik/UKS Basket Aleksandrów Łódzki)U16/dywizja A (17 – 25 sierpnia 2018 Kowno/Litwa)
Silna Hiszpania i Rosja oraz jak się okazało bardzo słaba Litwa – to grupowi rywale kadry U18. Wygrać udało się tylko raz (z Litwą), co dało jednak awans do walki o medale. Jednak i w tym meczu o wygraną trzeba było walczyć do ostatnich sekund - 68:65. Ciekawie było w spotkaniu z Hiszpanią, gdzie Polki nie poddawały się i przegrały zaledwie jednym „oczkiem” – 59:60. W 1/16 rywalem były Czeszki, które nie miały jednak sposobu na zatrzymanie Wiktorii Kuczyńskiej i przegrały 50:57. W ćwierćfinale jak się okazało czekały już późniejsze mistrzynie Europy. O ile jeszcze I kwarta była zagrana przyzwoicie, to w drugich 10 minutach Francja pokazała swoją siłę (28:11) i mogła spokojnie czekać na drugą połowę meczu. W niej Polska nie była w stanie nic zrobić i tym samym walka o medale się zakończyła. W walce o miejsca 5-8 ponownym rywalem była Hiszpania, która drugi raz nie zagrała tak słabo i pewnie wygrała I kwartę (31:13) jak i cały mecz 79:61. Ostatni mecz to „rewanż” z Rosją, lecz „Sborna” i tym razem była zbyt silna i wygrała 85:70. Na uznanie zasługuje bardzo dobry występ Weroniki Hipp (31 punktów, 5x3). Więcej o turnieju.

W Mistrzostwa Europy U16 zagrają:
Francja, Węgry, Włochy, Łotwa, Hiszpania, Niemcy, Rosja, Polska, Czechy, Chorwacja, Turcja, Serbia, Holandia, Dania (awans z dywizji B), Belgia (awans z dywizji B), Grecja (awans z dywizji B)

Grupa C: Włochy, Chorwacja, Polska, Węgry

U16 - Lubow Szwecowa-Knap (Politechnika Gdańska/trener), Grzegorz Zieliński (Szkoła Gortata Poznań/II trener), Krzysztof Dobrowolski (ENEA AZS Poznań/III trener, kierownik)
***

U15 - Adam Kubaszczyk (ŻKK Olimpia Wodzisław Śląski/trener, Maciej Brodziński (MUKS Poznań/II trener), Radosław Duchnowski (AZS Gorzów Wlkp./III trener, kierownik)

U14 - Mariusz Świerk (Pzkosz/trener), Artur Karlik (ZKZ Stal Stalowa Wola/II trener), Wojciech Eliasz-Radzikowski (AZS Politechnika Korona Kraków/III trener, kierownik)