Tu podaj tekst alternatywny Tu podaj tekst alternatywny

EuroBasket 2019: Grecja wygrywa po raz kolejny, Litwa z bilansem 0-2, Hiszpania gromi 92:26!

Dodano: 16.11.2017, 10:05

Turcja oraz Białorusią z kolejnymi wygranymi w grupie B. W grupie C, Rosja po zaciętej końcówce pokonuje Litwę 64:62. Wygrała również Grecja 61:59 z Wielką Brytanią a obrońca tytułu - Hiszpania gromi Holandię 92:26!

Bardzo dobra gra (30 punktów - 11/14 z gry) Jeleny Dubljevic dała łatwą wygraną Czarnogóry nad Islandią. Już w pierwszej kwarcie przyjezdne miały 9 „oczek” przewagi (24:15), by po przerwie powiększyć ją do 21 (61:40). W drugim meczu Słowacja nieoczekiwanie przegrała z Bośnią i Hercegowiną (67:79), grając przez całe spotkanie poniżej oczekiwań. Liderką zespołu była Sabina Oroszova (24 punkty), która wsparcie miała jedynie od 20-letniej Miroslavy Mistinovej (12). W zespole Bośni i Hercegowiny dobrze zagrała Milica Deura, koszykarka rumuńskiego CSU Alba Iulia rzuciła 27 punktów.

62:84 Islandia - Czarnogóra (Kjartansdottir 23 - Dubljevic 30)
79:67 BiH - Słowacja (Deura 27 - Oroszova 24)

78:62 Słowacja - Islandia (Hruscakova 17 - Sverrisdottir 22)
76:55 Czarnogóra - Bośnia i Hercegowina (Dubljevic 26 - Vrancic 10)

GRUPA A m pkt zw/por kosze +/-
1. Czarnogóra* 2 4 2/0 160/117
2. Bośnia i Hercegowina 2 3 1/1 134/143
3. Słowacja 2 3 1/1 145/141
4. Islandia
2 2 0/2 124/162

Polki po słabszej trzeciej kwarcie przegrały z Białorusią. Więcej o meczu. W drugim spotkaniu grupy B, Turcja bez problemów pokonała na wyjeździe Estonię. W meczu tym dobra gra Cakir Turgut (12 punktów), Koksal (14) jak i Senyurek (10) dała już po 20 minutach gry prowadzenie (49:27). Wyróżnić należy także wysoką Quanitra Hollingsworth (12 punktów oraz 5 zbiórek).

62:70 Polska - Białoruś (Kaczmarczyk 22 - Veremeyenka 18)
56:81 Estonia - Turcja (Pokk 19 - Koksal 14)

Jedna dobra kwarta to za mało. Druga porażka Polek. Więcej o meczu. W drugim meczu rozegranym w Mińsku, Białoruś dzieki dobrej grze Hasper (15 punktów) oraz Tarasavej (15) i Snytsiny (13) dość łatwo pokonały Estonię. Przyjezdne dośc dzielnie broniły się tylko w pierwszej połowie, przegranej 32:43.

80:63 Białoruś - Estonia (Hasper 15 - Anderson 22)
73:53 Turcja - Polska (Hollingsworth 14 - Pawlak 12)

0/2 119/161

W rozegranym w Tiranie meczu, Rosja już w pierwszej kwarcie dosłownie zmiażdżyła gospodynie (44:4) i w kolejnych 30 minutach nie musiała ani przez chwilę martwić się o wynik. W Rosji aż 7 zawodniczek rzuciło 10 lub więcej punktów (Vadeeva  18, Leshkovtseva 16, Beliakova 14, Cherapanova 14, Logunova 13, Musina 13, Tikhonenko 10). W drugim meczu ogromne emocje były przez pełne 40 minut, a na samym końcu z ważnej wygranej mogły cieszyć się przyjezdne. Zanim to jednak nastąpiło, to Węgierki po 20 minutach gry przegrywały (37:38). Po zmianie stron w dalszym ciągu stroną przeważającą były gospodynie, które na ostatnią część spotkania wyszły z 5-puntowa przewagą (57:52). W ostatnich minutach prowadzenie zmieniało się kilkakrotnie a wszystko zakończyły serie rzutów wolnych. W nich lepsze były uczestniczki ostatniego EuroBasketu a zespołu została liderką Cyesha Goree (21 punktów oraz 7 zbiórek). Po drugiej stronie 19 punktów rzuciła Gintare Petronyte (19) a Monika Grigalauskyte z Energi Toruń dodała (7).

37:122 Albania - Rosja (Lalaj 12 - Vadeeva 18)
70:73 Litwa - Węgry (Petronyte 19 - Goree 21)

Litwinki podobnie jak podczas poprzednich kwalifikacji, nie mogą się przełamać i wygrać. Tym razem 19 punktów oraz 9 zbiórek Gintare Petronyte nie wystarczyło do wygranej nad Rosją. Rosjanki swoją przewagę wypracowały sobie w II kwarcie wygranej  26:15, jednak na 4 minuty przed końcową syreną po trafieniu zza linii 6,75 Kamili Nacickaite było 60:59 dla Litwy. Ta sama zawodniczka chwilę później dodała dwa „oczka” z linii rzutów wolnych. Jednak Rosja w dzisiejszym dniu miała w swoich szeregach doskonale spisująca się 21-letnią Zhosselina Maiga (13 punktów), która swoją skutecznością dała cenną wygraną.

64:62 Rosja - Litwa (Maiga 13 - Petronyte 19)
131:46 Węgry - Albania (Zele 23 - Lolaj 10)

0/2 85/259

Rewelacja czerwcowego EuroBasketu – Grecja, dzięki dobrej postawie Kaltsidou (15 punktów) oraz Spyridopoulou (14) po zaciętym meczu pokonała Portugalię. Greczynki duża przewagę miały pod tablicami (37-26 w zbiórkach) oraz grały dużo skuteczniej pod koszem (50% przy 39% rywalek). U miejscowych 18 punktów rzuciła Lavinia Silva. Jeszcze bardziej zacięte było drugie spotkanie rozegrane w Manchesterze, gdzie Wielka Brytania dopiero po dogrywce pokonała Izrael. Po 20 minutach gry na prowadzeniu były jednak koszykarki z Izraela (36:30), lecz tuż po zmianie stron i 120 sekundach gry (40:39) prowadziły już miejscowe. Ostatnie sekundy regulaminowego czasu gry, to celny rzut zza linii 6,75 Zairy (74:77) i takie samo trafienie Handy dające dogrywkę. W niej na 33 sekundy przed końcem dwa celne rzuty wolne Vanderwal oraz trafienie Leedham (22 punkty oraz 13 zbiórek) dały wygraną. Ostatnie trafienie w meczu należało do koszykarki CCC Polkowice – Clark (19 punktów). Temi Fagbenle również z CCC rzuciła dla gospodyń 19 „oczek”.

60:66 Portugalia - Grecja (Silva 18 - Kaltsidou 15)
90:87 Wielka Brytania - Izrael (Leedham-Warner 22 - Levitsky 23)

Mimo słabszej postawy „ikony” koszykówki w Grecji – Matsi (5 punktów, 2/11 z gry), koszykarki z Hellady pokonały Wielką Brytanię 61:59. Cała pierwsza połowa meczu stała pod znakiem gry kosz za kosz, jednak po zmianie stron lekką przewagę uzyskały gospodynie. Po trafieniu Kaltsidou tuż pod koniec III kwarty było 46:36. Brytyjki całą IV kwartę goniły wynik, jednak wypracowana wcześniej przewaga starczyła do odniesienia drugiego zwycięstwa przez 4.drużyne ostatnich Mistrzostw Europy.

61:59 Grecja - Wielka Brytania (Christinaki 18 - Leedham 17pkt, 10zb)
59:56 Izrael - Portugalia (Clark 19 - Silva 12)

0/2 116/125

59:80 Rumunia - Słowenia (Walker 17 - Lisec 26)
44:103 Finlandia - Francja (Holopainen 8 - Gruda 21)

Rewelacja poprzednich kwalifikacji – Słowenia, pokonując Finlandię zrobiła kolejny ważny krok w stronę awansu z grupy. Tym razem dobra gra koszykarki zespołu z Gorzowa Wlkp. Annamarii Prezelj (18 punktów) oraz Evy Lisec (12 punktów oraz 13 zbiórek) dała dość łatwą wygraną 97:57. W drugim meczu Francja rozgromiła Rumunię i również ma na koncie dwie wygrane.

97:57 Słowenia - Finlandia (Prezelj 18 - Tuukkanen 16pkt, 14zb)
87:45 Francja - Rumunia (Gruda 23 - Marginean 13)

0/2 101/200

Alina Iagupova ponownie była najlepszą koszykarką Ukrainy na międzynarodowej arenie. Tym razem 33 zdobyte punkty dały wygraną z Holandią. W meczu nie zagrała Rymarenko (ENEA AZS Poznań) oraz Uro-Nile (Energa Toruń). Koszykarka Widzewa Łódź – Darya Zavidna w 2 minuty spędzone na parkiecie nie oddała rzutu. W zespole Holandii wyróżniła się środkowa Ślęzy Wrocław – Treffers (11 punktów).

42:92 Bułgaria - Hiszpania (Georgieva 8 - Nicholls 14)
58:72 Holandia - Ukraina (Treffers 11 - Iagupova 33)

Kolejny bardzo dobry mecz Aliny Iagupovej (41 punktów) dał wygraną oraz pogrom w meczu z Bułgarią. Po 11 punktów rzuciły Moss oraz Samburska a Ukraina drugą oraz trzecią kwartę wygrała aż 52:15.

94:44 Ukraina - Bułgaria (Iagupova 41 - Stoycheva 8)
92:26 Hiszpania - Holandia (Xargay 22 - Bettonvit 5)