Tu podaj tekst alternatywny Tu podaj tekst alternatywny

Mistrzostwa Europy U16: Rosja za silna, Polska kończy na 8. miejscu

Dodano: 09.08.2017, 19:39

W meczu o 7. miejsce Polska nie dała rady pokonac mocnej Rosji i w ostatnim spotkaniu turnieju przegrała 70:85. Liderką zespołu była Weronika Hipp (31 punktów).

o 7. miejsce
W meczu o 7.  Miejsce już I kwarta pokazała, iż nie będzie to łatwe spotkanie. Rosjanki rozpoczęły szybko oraz dynamicznie i w 120 sekund zrobiło się 8:2. Biało-czerwone za sprawą Weroniki Hipp (2x3) jednak pokazały „pazur” i jeszcze szybciej stratę nadrobiły. Niestety szczęśliwa nie była końcówka tejże kwarty, która dzięki lepszej skuteczności wygrały Rosjanki (26:16). Polki nie dały jednak za wygraną i jeszcze przed przerwą były blisko rywalek po trafieniu Kurach (32:35).

Po zmianie stron marzenia o 7. miejscu prysły bardzo szybko za sprawa serii 15:0 „Sbornej” (32:52). Serię przerwało trafienie zza linii 6,75 Hipp (31 punktów) jednak w obliczu dalszej, konsekwentnej gry rywalek  nie zmieniło to wiele. Jak się okazało 20-punktowa przewaga po 30 minutach gry okazał się być wystarczająca by wygrać całe spotkanie, a w  IV kwarcie oba zespoły pokazały się z dobrej strony i zdobyły łącznie aż 53 punkty (31:22). Najskuteczniejsza w zespole Weronika Hipp zakończyła turniej łącznie zdobywając 109 punktów, co daje bardzo dobrą średnią – 15,6pkt/m.

Polska - Rosja
70:85 (16:26, 16:11, 7:22, 31:26)

Polska: Hipp 31 (5x3), Kulińska 8, Kurach 8, Kośla 8, Piestrzyńska 6, Kuczyńska 5, Zytkowska 2, Jabłońska 2
Najwięcej dla Rosji: Pavliuchenko 20 (12zb), Andrushchenko 17, Kozlova 15 (10zb)

16. Rumunia (spadek do dywizji B)

MVP turnieju wybrana została Iliana Rupert (Francja). All-Star: Iliana Rupert (Francja), Ilaria Panzera (Włochy), Emily Bessoir (Niemcy), Reka Dombai (Węgry) oraz Zoe Wadoux (Francja).

o miejsca 5-8
Od mocnego uderzenia, drugie spotkanie w turnieju z Polską rozpoczęły Hiszpanki. Po 180 sekundach gry było 10:0 po szybkich i składnych akcjach, na które w obronie bezradne były Polki. Dobra passa faworytek trwała w najlepsze w kolejnych minutach i ostatnie trafienie w I kwarcie Vargery dało wynik 31:13. Kolejna odsłona nie była lepsza w wykonaniu biało-czerwonych, które nie miały recepty na to aby chociaż na chwilę zatrzymać rywalki. W 17 minucie gry, kolejne punkty zdobyła Gamarra (17 punktów) i oba zespoły różniło już aż 29 „oczek” 51:22. Po zmianie stron z tonu lekko spuściła Hiszpania, co dało bardziej wyrównany przebieg dalszej części spotkania. Jednakże w spotkaniu widać było jak duża różnica klas dzieli już na tym poziomie oba zespoły. Wśród Polek, najskuteczniejsza była Magdalena Szulc (12 punktów).

Hiszpania - Polska
79:61 (31:13, 23:11, 12:22, 13:15)

Najwięcej dla Hiszpanii: Gamarra 17, Carrera 13 (12zb), Pueya 12
Polska: Szulc 12 (13zb), Piestrzyńska 11, Hipp 8, Kuczyńska 7, Kulińska 6, Klugmann 6, Kośla 3, Jabłońska 3, Kurach 3, Kowalska 2

ćwierćfinał:
Polska zmobilizowana dobrą grą we wczorajszym spotkaniu z Czechami, przystąpiła do walki o półfinał Mistrzostw Europy. Sztuka ta udawała się tylko przez pierwsze 10 minut, lecz sam początek był bardzo dobry – 10:3 po trafieniach Weroniki Hipp z rzutów wolnych. W kolejnych minutach fragment wygrany 16:2 przez koszykarki z Francji, całkowicie rozbił nie tylko biało-czerwoną obronę ale również morale. W samej końcówce I połowy trafiła jeszcze Hoard i na półmetku, Polska traciła do rywalek aż 21 „oczek”. Nic nie zmieniło się po zmianie stron, duża przewaga wypracowana wcześniej stała się bolesna w skutkach i zasłużenie do półfinału awansowała dużo lepiej grająca Francja. W Polskim zespole zawiodła przede wszystkim skuteczność (30% przy 45 rywalek) – jedynie Weronika Hipp rzuciła 10 lub więcej punktów (11) oraz słabsza postawa pod tablicami przy rosłych rywalkach (35:44).

Polska - Francja
42:76 (15:19, 11:28, 9:10, 7:19)

Polska: Hipp 11, Żytkowska 5, Kurach 4, Jabłońska 4, Klugmann 4, Kuczyńska 4, Kośla 4, Rogozinska 2, Szulc 2, Kulińska 2
Najwięcej dla Francji: Wadoux 19, Rupert 14, Drame 13

1/16:
Po bardzo dobrym spotkaniu, Polska pokonała Czechy i tym samym w dalszym ciągu jest w grze o medale Mistrzostw Europy. Polki od samego początku miały lekką przewagę nad rówieśniczkami z Czech. Po 20 minutach gry, po celnym rzucie Klugmann było 34:19 i nic nie zapowiadało aby w tym spotkaniu można było liczyć na jeszcze większe emocje. Gdy na 150 sekund przed końcową syreną z rzutów wolnych tylko jeden, ale jakże ważny punkt zdobyła Kowalska (56:45), stało się jasne, iż tylko kataklizm może odebrać kadrze prowadzonej przez Mariusza Świerka awans. Warto odnotować, iż oba zespoły zagrały na bardzo słabej skuteczności (27%-26%).  Liderką „Biało-Czerwonych” była Wiktoria Kuczyńska – 16 „oczek”.

Czechy - Polska
50:57 (11:17, 8:17, 21:16, 10:7)

Najwięcej dla Czech: Burtova 12, Fiserova 11, Kolegarova 9
Polska: Kuczyńska 16, Hipp 11, Kowalska 9 (13zb), Kurach 8, Kilińska 7, Klugmann 6

Litwa – Hiszpania
36:85 (15:27, 6:19, 6:19, 9:20)

Tylko jedna dobra kwarta, koszykarek pod wodzą Mariusza Świerka (pierwsza – wygrana 14:13) to zdecydowanie za mało, aby wygrać pierwsze spotkanie z Rosją we francuskim Bourges w ramach Mistrzostw Europy U16. Przełomowa dla losów spotkania okazało się drugie 10 minut spotkania, które koszykarki z orzełkiem na piersi przegrały aż 11 do 25. Jeszcze w 14 minucie meczu, to Polki prowadziły (20:19), lecz w kolejnych minutach serią 10:0 popisały się rywalki, co znacznie zmieniło obraz gry. Na przerwę oba zespoły schodziły mając między sobą 13 „oczek” różnicy – 25:38. Nic nie zmieniło się po przerwie, gdzie oba zespoły raziły nieskutecznością i zdobyły łącznie „tylko” 18 punktów w III kwarcie. Liderką zespołu była Natalia Kurach (11 puntów), lecz tylko jej udało się rzucić 10 lub więcej punktów. Słabiej zagrała Weronika Hipp (2/13), skuteczności brakowało także Rogozińskiej (1/9) jak i Piestrzyńskiej (1/7). Ogółem Reprezentacja Polski zagrała na bardzo niskiej skuteczności (21%) przy „aż” 32 rywalek. Ogromna różnica była natomiast pod koszem (44:60) w zbiórkach.

Polska – Rosja
44:65 (14:13, 11:25, 10:8, 9:19)

Polska: Kurach 11, Kulinska 7, Hipp 7, Kuczyńska 6, Jabłońska 4, Piestrzyńska 3, Rogozińska 2, Kośla 2, Żytkowska 2
Najwięcej dla Rosji: Pavliuchenko 17 (15zb), Kozlova 11, Voronina 8

Wyrównana gra przez pełne 30 minut i zmieniające się prowadzenia oraz zacięta walka o każdy centymetr boiska, były motywem przewodnim drugiego spotkania podczas Mistrzostw Europy we francuskim Bourges. Oba zespoły grały wyjątkowo skutecznie (ponad 40%), co przy wyniku 46:44 przed ostatnią kwarta spotkania, zapowiadało tylko jeszcze więcej emocji. Zupełnie inne, przede wszystkim bardziej skuteczne spotkanie notowała Weronika Hipp (21 punktów). Ostatnia kwarta, przyniosła serię 6:0 Hiszpanek, która jak się okazało była bardzo ważna w kontekście ostatnich sekund spotkania. Przewagę powiększyła jeszcze trafieniem Mendez (60:51), lecz od tego momentu trafiały wyłącznie koszykarki z orzełkiem na piersi, w tym na 23 sekundy przed końcową syreną Kuczyńska zza linii 6,75. Doprowadziło to do stanu (59:60). Jak się okazało było to ostatnie trafienie w tym meczu...

Hiszpania – Polska
60:59 (17:14, 16:19, 13:11, 14:15)

Najwięcej dla Hiszpanii: Moya 18, Carrera 11, Mendez 9
Polska: Hipp 21, Kurach 12 (15zb), Rogozińska 7, Jabłońska 5, Kowalska 5, Kuczyńska 3, Kośla 2, Piestrzyńska 2, Klugmann 2

Rosja – Litwa
104:58 (23:23, 21:15, 31:9, 29:11)

W trzecim meczu Mistrzostw Europy Reprezentacja Polski U16 pokonała po niezwykle emocjonującym spotkaniu zespół Litwy 68:65. Zwycięstwo to nie przyszło jednak łatwo. Niedzielny mecz był bardzo wyrównany, a losy zwycięstwa przechyliły się na stronę Polek w samej końcówce. Przez pierwsze 30 minut meczu oba zespoły nie były w stanie wypracować większej, niż 7 punktowe prowadzenie. Gdy wydawało się, że do wyłonienia zwycięzców potrzebna będzie dogrywka, Polki wzięły sprawy w swoje ręce. Na niewiele ponad dwie minuty do zakończenia Polki przechwyciły piłkę, a chwilę później  punkty z szybkiego ataku zdobyła Weronika Hipp dając swojej drużynie prowadzenie 63:61. Po czasie wziętym przez litewskiego trenera nasze rywalki wyrównały stan gry, jednak Biało-Czerwone nie zamierzały składać broni. ponownie punktowała Hipp, chwilę później zza linii 6,75 trafiła Wiktoria Kuczyńska i na tablicy wyników było 68:63. Mimo strat w samej końcówce Polki zdołały utrzymać prowadzenie i ostatecznie cieszyły się z wygranej 68:65. Bohaterką tego spotkania była Hipp, która nie tylko zdobyła 20 punktów. w całym spotkaniu, ale to również ona dała sygnał do ataku w samej końcówce. Wsparciem polskiej rozgrywającej były dziś Kuczyńska oraz Zuzanna Kulińska, które zdobyły kolejno 13 i 10 punktów. Zwycięstwo Polek tym bardziej powinno cieszyć, że w najważniejszych elementach gry to Litwinki spisywały się lepiej. Nie tylko były skuteczniejsze w rzutach za 2 punkty (39,5/34%), ale również miały więcej zbiórek (44/37).