EuroBasket 2017: Dzień 2

Dodano: 17.06.2017, 12:57

Słowacja odniosła pierwszą wygraną podczas EuroBasketu, pokonując Białoruś zachowała szansę na awans do kolejnej rundy. Drugiej porażki doznała Jelena Skerovic i Czarnogóra, przegrywając wysoko z Łotwą 55:76. "Belgian Cats" zadziwiają kolejny raz, dzisiaj pokonały po dogrywce Rosję! Nie wiedzie się gospodyniom, które ulegają kadrze Węgier.

Grupa A Hradec Králové

21 punktów Nagy-Bujdoso oraz 20 Fegyverneky dało jakże ważną wygraną kadrze Węgier z grającymi praktycznie o wszystko Czeszkami. Spotkanie przez całe 40 minut stało pod znakiem zaciętej walki o każdy centymetr boiska i każdą piłkę, o czym świadczy tylko punkt przewagi Węgier po trafieniu Elhotovej w 34 minucie gry. Czeszki goniły wynik, lecz skuteczna i bardzo dobrze grająca Nagy-Bujdoso raz po raz dziurawiła kosz gospodyń (69:65) na 125 sekund przed końcową syreną. Nie mające nic do stracenia koszykarki trenera Benesa, przy wypełnionej po brzegi hali Fortuna eksplodowali radością po celnym rzucie Hanusovej (70:72) na 52 sekundy przed końcem. Niestety było to ostatnie trafienie Czeszek, które przegrały jakże ważne spotkanie…

Czechy – Węgry

70:74 (20:24, 18:14, 12:17, 20:19)

Czechy: Hanusova 17, Vaughn 14, Katarina Elhotova 14, Vyoralova 9, Burgrova 9, Zaplatova 4, Karolina Elhotova 2, Kulichova 1
Węgry: Nagy-Bujdoso 21, Fegyverneky 20, Vandersloot 10, Simon 7, Hatar 6, Zele 6, Raksanyi 3, Krivacevic 1

Tylko na 20 minut starczyło sił Ukrainie w spotkaniu z Hiszpanią. Po dwóch kwartach i trafieniu z linii rzutów wolnych Cruz było tylko 35:34 dla koszykarek z kraju Basków. Po zmianie stron 12 z 20 punktów całego zespołu rzuciła Marta Xargay, w tym dwie bardzo ważne „trójki” w odstępie kilku sekund, co dało 13 „oczek” przewagi w 28 minucie (55:42). Bardzo dobrze Hiszpanki grały także w obronie, blokując główne „żądła” Ukrainy.

Hiszpania - Ukraina

76:54 (13:15, 22:19, 20:9, 21:11)

Hiszpania: Torrens 26, Xargay 19, Lyttle 16, Cruz 6, Dominguez 4, Romero 3, Gil 1, Nicholls 1
Ukraina: Iagupova 23, Udodenko 21, Malashenko 3, Olkhovyk 3, Bilotserkivska 2, Yatskovets 2

Grupa B Hradec Králové

Po 18 minutach gry Białoruś prowadziła ze Słowacją 32:26, lecz na 12 sekund przed zakończeniem I połowy po trafieniu Balintovej oba zespoły dzielił tylko jeden punkt (32:33). Po zmianie stron przewaga ta powiększyła się jeszcze (42:34), jednak był to ostatni zryw koszykarek trenerki Trofimowej. Pięć „oczek” z rzędu Zirkovej oraz kolejne trafienie Slamovej dało wynik 41:42 i nic nie dał czas dla Białorusinek, które ponownie straciły punkty w serii (0-9) i przegrywały już 42:43. Seria ta trwała także w kolejnych minutach i to po 30 minutach Słowacja prowadziła (51:44). Wypracowana przewaga wystarczyła na IV kwartę i głównie dzięki skutecznej Zirkovej, z jakże ważnego zwycięstwa mogła cieszyć się Słowacja.

Słowacja - Białoruś

68:59 (15:16, 17:17, 19:11, 17:15)

Słowacja: Zirkova 22, Vynuchalova 11, Balintova 9, Ruzickova 8 (15zb), Slamova 7, Remenarova 6, Jurcenkova 4, Palenikova 1
Białoruś: Snytsina 12, Bentley 10, Papova 10, Likhtarovich 9, Hasper 9, Rytsikava 4, Ziuzkova 3, Kress 1, Inkina 1

Włochy - Turcja

53:54 (17:12, 13:18, 12:15, 11:9)

Włochy: Zandalasini 23 (10zb), Sottana 5, Ress 5, Cinili 5, Macchi 5, Dotto 4, De Pretto 2, Formica 2, Masciadri 1
Turcja: Hollingsworth 29 (21zb), Alben 8, Canitez 6, Caglar 4, Turgut 3, Vardarli Demirmen 3, Senyurek 1

Grupa C Praga

Francja - Serbia

73:57 (15:19, 18:15, 19:9, 21:14)

Francja: Miyem 17, Dumerc 17, Johannes 13, Ayayi 8, Chartereau 4, Minte 4, Epoupa 2, Ciak 2, Michel 2, Amant 2
Serbia: Petrovic 18, Milovanovic 18, Krnjic 9, Jovanovic 4, Stankovic 3, Radocaj 2, Skoric 2, Jovanovic 1

W 15 minucie spotkania po trafieniu Prezelj, Słowenia prowadziła jeszcze 23:22. Przestój, który miał miejsce w kolejnych minutach (seria 11:0 rywalek) spowodowała, iż to Greczynki schodziły do szatni prowadząc 33:23. Po zmianie stron, Słowenki za sprawą Oblak i Lisec skutecznie niwelowały straty, co doprowadziło do tylko jednego „oczka” straty w 23 minucie – (35:36). Pogoń za rywalem, opłaciła się w IV kwarcie, gdy po trafieniu Pirsic był remis po 50. W samej końcówce, decydujący cios zadała Erkic dwoma trafieniami (57:54). W kolejnej akcji to samo uczyniła Baric i było po meczu.

Grecja - Słowenia

56:59 (14:12, 19:11, 14:21, 9:15)

Grecja: Kaltsidou 23, Maltsi 10, Spanou 9, Stamati 5, Sotiriou 4, Stamolamprou 3, Nikolopoulou 2
Słowenia: Lisec 15, Erkic 11, Oblak 11, Pirsic 7, Baric 5, Evans 5, Prezelj 3, Jakovina 2

Grupa D Praga

27 punktów Eliny Babkiny podczas 37 minut spędzonych na parkiecie dało jakże ważną wygraną z Czarnogórą. Jednakże zwycięstwo przyszło dopiero w ostatnich 10 minutach spotkania, gdzie Łotyszki rozgromiły rywalki aż 24:6, Anete Steinberga rzuciła w tej kwarcie 8 „oczek” (16 w całym spotkaniu).  Wcześniej natomiast, Łotwa po 30 minutach minimalnie prowadziła po trafieniu Brumermane 52:49.

Czarnogóra - Łotwa

55:76 (23:15, 14:23, 12:14, 6:24)

Czarnogóra: Robinson 14 (16zb), Jovanovic 13, Perovanovic 10, Skerovic 8 (10as), Mujovic 6, Rakovic 4
Łotwa: Babkina 27, Laksa 17, Steinberga 16, Putnina 5, Krastina 5, Brumermane 4, Vitola 2

Drugą wygraną zanotowały koszykarki z Belgii. Tym razem dopiero po dogrywce pokonały faworyzowane Rosjanki i tym samym sprawiły kolejną niespodziankę podczas turnieju. Jednakże już w I kwarcie, to właśnie „Belgian Cats”  prowadziły 29:15. Sytuacja taka utrzymywała się przez większą część spotkania, a po trafieniu Wauters w 25 minucie gry zanosiło się na pogrom (53:34). To co się stało w ostatniej kwarcie, można śmiało określić jako całkowita bezradność Belgijek. Fragment przegrany 3:15 dał remis po 64 na 122 sekundy przed końcową syreną. Gdy na zegarze pozostawało zaledwie 17 sekund gry, z rzutów wolnych punkty dała Meesseman (68:66), lecz ostatnie słowo miały rywalki, które za sprawą Tikhonenko wyrównały i doprowadziły do dogrywki. W dodatkowym czasie gry, po trafieniu Vadeevy (16 punktów oraz 14 zbiórek) było 75:74 dla Rosji, lecz wygraną dla Belgii przypieczętowało trafienie legendy – Ann Wauters (20 punktów) na 30 sekund przed końcową syreną.