Tu podaj tekst alternatywny Tu podaj tekst alternatywny Tu podaj tekst alternatywny

Final Four Euroligi: Dynamo Kursk najlepszą drużyną Euroligi!

Dodano: 16.04.2017, 15:40

W finale Fenerbahce Stambuł wróciło do gry w IV kwarcie, lecz seria 15:0 koszykarek z Kurska zakończyła finałową rywalizację. Koszykarki ZVVZ USK Praga podobnie jak w półfinale pokazały się z dobrej strony i były o krok od wygranej. Porażka 63:68 po dobrej grze z UMMC wstydu nie przynosi i po raz kolejny pokazuje, iż zasłużenie USK znajduje się w „najlepszej” czwórce Europy.

ZVVZ USK Praga postawiła trudne warunki i koszykarki UMMC musiały długo się męczyć aby wygrać i zając tym samym 3. miejsce podczas turnieju Final Four. Wynik po 70 sekundach gry otworzyła Petrovic, lecz już kilka sekund później zza linii 6,75 trafiła Taurasi. W kolejnych minutach zacięta walka trwała w najlepsze i żadna ze stron nie umiała wyjść na wyraźne prowadzenie. Sytuacja ta zmieniła się trochę w 14 minucie, gdy USK po serii 5:0 odskoczyło na 7 „oczek” – 28:21. Skuteczna gra mistrza Czech trwała do końca pierwszej połowy, gdzie po trafieniu Dupree było 37:27. Ostatnie trafienia należały do miejscowych, które zmniejszyły straty do 5 punktów – 32:37.

Po zmianie stron, koszykarki z Jekaterynburga niesione dopingiem wypełnionej po brzegi hali DIVS wyrównały po celnym rzucie wolnym Meesseman – 44:44. Od tego momentu gra ponownie się wyrównana i prowadzenie zmieniało się jeszcze kilkakrotnie. Na 180 sekund przed końcową syreną trafiła Vaughn dając 3-punktowe prowadzenie – 63:60, niestety były to ostatnie punkty drużyny z Czech w tym spotkaniu. Obecny jeszcze mistrz Euroligi zdobył kolejne 8 „oczek” i tym samym stanął na najniższym stopniu podium. Spotkanie z double-double zakończyła Emma Meesseman (16 punktów oraz 12 zbiórek), 18 „oczek” dodała Toliver a 13 Griner. W zespole USK najskuteczniejsza była Sonja Petrovic (19).

USK Praga - UMMC Jakaterynburg
63:68 (17:18, 20:14, 14:18, 12:18)

Jekaterynburg: Toliver 18, Meesseman 16 (12zb), Griner 13, Baric 7, Taurasi 5, Lyttle 4, Torrens 3, Vieru 2
Praga: Petrovic 19, Dupree 16, Elhotova 8, Vaughn 6, Burgrova 5, Xargay 4, Palau 3 (8as), Hanusova 2

***

Premierowe 10 minut finałowego spotkania rozpoczęło się od serii 10:0 koszykarek ze Stambułu. Pierwsze punkty dla Dynama zdobyła dopiero po ponad 4 minutach gry Angel McCoughtry, kolejne 5 „oczek” było również dziełem tejże koszykarki (7:10). Skutecznie grające Dynamo wyszło także na prowadzenie, lecz równo z końcową syreną trafienie Grudy dało minimalne prowadzenie – 18:17. Drugie 10 minut gry w początkowej fazie nie przyniosło zmiany obrazu gry, a po trafieniu Parker drużyna ze Stambuły przegrywała tylko jednym „oczkiem” – 34:35. Ostatnie 120 sekund pierwszej połowy to seria 9:0 zespołu z Kurska, który do szatni zszedł z 10-punktowym handicapem (44:34). Gdy w 24 minucie gry zza linii 6,75 trafiła Cruz, przewaga wzrosła do 18 „oczek” – 54:36 i nic nie zapowiadało aby w finałowym spotkaniu miały być jeszcze emocje.

Wszystko jednak zmieniły ostatnie minuty III kwarty, gdzie skuteczniej zagrała drużyna z nad Bosforu i kolejnymi trafieniami doprowadziła do stanu (55:62) po 30 minutach gry. Ostatnia część spotkania należała ponownie do koszykarek Fenerbahce, które dzięki trafieniom Vardarli oraz Quigley wróciły do gry (60:62). Od tego momentu nastąpił niesamowity zwrot akcji i seria 15:0 w wykonaniu Dynama zmiażdżyła rywalki! Gdy na tablicy było 77:60, zza linii 6,75 na zakończenie trafiła Parker. Koszykarki z Kurska nie zaznały w tej edycji Euroligi ani jednej porażki. MVP wybrana została Angel McCoughtry.