Igrzyska Olimpijskie w Rio 2016 - złote Amerykanki

Dodano: 19.08.2016, 01:44

W finale Igrzysk Olimpijskich w Rio Amerykanki pewnie pokonały Hiszpanię 101:71. W meczu o brązowy medal Serbia wygrała z Francją.

finał

Bez emocji było w spotkaniu finałowym. Amerykanki po raz kolejny okazały się być za silne dla drużyny z Europy i pewnie sięgnęły po złote medale. Na początku IV kwarty obrończynie tytuły prowadziły aż 84:49. Granicą 100 punktów pękła na 35 sekund przed końcową syreną za sprawą trafienia zza linii 6,75 Stewart. Ostatnie punkty w finale Igrzysk Olimpijskich zdobyła Marta Xargay – 72:101.

Hiszpania - USA
72:101 (17:21, 15:28, 17:32, 23:20)

Najlepiej punktujące:
Hiszpania: Taurasi 17, Whalen 17, Moore 14
USA: Torrens 18, Xargay 12, Ndour 11

o 3.miejsce

Mistrzynie Europy w I kwarcie spotkania o brązowy medal wypracowały sobie 11 – punktową przewagę za sprawą trafienia Milovanovic (18:7). Jednak to co zostało zyskane, stracone zostało tuż przed przerwą. A rzuty Any Dabovic dały tylko remis po 27 po 20 minutach gry.  Po zmianie stron Serbi zadały decydujący cios – seria 16:0 w tym dwa celne rzuty zza linii 6,75 Page oraz Petrovic dobiły Francuzki – (53:40). W ostatnie części spotkania „Trójkolorowe” próbowały wrócić do gry, lecz ta sztuka im się nie udała.

Serbia - Francja
63:70 (10:18, 17:9, 15:28, 21:15)

Serbia: Miyem 18, Ayali 10, Yacoubou 7
Francja: Milovanovic 18, A. Dabovic 11, Petrovic 10

1/2 finału

Tylko przez pierwsze 20 minut gry Francuzki potrafiły stawić czoła kadrze USA. W II kwarcie przy stanie 40:31 dla USA, pięć  „oczek” z rzędu zdobyły „Trójkolorowe” i do szatni schodziły tracąc zaledwie cztery punkty – 36:40. Dużo gorzej było po zmianie stron. Kwarta przegrana aż 8:25, w tym pierwsze minuty 4:11 dały wynik 40:51. Po trafieniu Whalen było 43:61 i praktycznie stało się jasne, że emocji już w tym spotkaniu nie będą, patrząc na coraz to gorszą grę koszykarek z Francji. Ostatnia część spotkania dała nam już 22 – punktowe prowadzenie 76:54 na 5 minut przed końcową syreną. Straty zmniejszyła jeszcze Miyem trafieniem zza linii 6,75 – 61:76, a następnie trzy kolejne akcje Amerykanek okazały się być nieskuteczne, a po przechwycie kolejne dwa „oczka” do dorobku dorzuciła Michel i przy stanie 65:78 o czas poprosił trener Geno Auriemma. Ostatecznie Amerykanki wygrały 86:67 i w finale zmierzą się z Hiszpankami. Słabe spotkanie rozegrała rozgrywająca „Trójkolorowych” Epoupa (3/7).

Francja - USA
67:86 (15:19, 21:21, 8:25, 23:21)

Francja: Yacoubou 14, Johannes 13, Epoupa 8
USA: Taurasi 18, Moore 15, Fowles 12

Zdecydowanie wygrana I oraz III kwarta spotkania, zapewniła Hiszpanii awans do finału. Serbki po wczorajszym bardzo dobrym spotkaniu z faworyzowaną Australią, w dniu dzisiejszym już po 6 minutach gry przegrywały 6:14. Jeszcze gorzej było pod koniec premierowej odsłony – trafienie Torrens i na tablicy wyników było 9:20. Dużo lepsza dla Serbii była II kwarta, gdzie dzięki lepszej skuteczności udało się zniwelować straty do 5 „oczek” – 28:33. Wszystko co dobre dla koszykarek z Bałkanów skończyło się po zmianie stron. W 28 minucie po trafieniach z linii rzutów wolnych Dominguez było 30:46. Wypracowana przewaga pozwoliła na spokojne dograne spotkania do końca i awans do finału. Hiszpanki zdecydowanie wygrały również walkę na tablicach – 44:31. W kadrze Serbii z zaledwie 33% skutecznością (4/12)spotkanie zakończyła Ana Dabovic, a 27% (4/15) zanotowała Sonja Petrovic.

Hiszpania - Serbia
68:54 (20:9, 13:19, 20:10, 15:16)

Hiszpania: Ndour 14, Torrens 14, Nicholls 13 (12zb)

Japonia: Tokashiki 14, Motokawa 12, Kurihara 12

W 33 minucie spotkania Turcja po trafieniu Sanders wyszła na prowadzenie 32:31. Kolejne  punkty po chwili dodała Vardarli Demiren oraz Caglar i koszykarki z nad Bosforu prowadziły 39:32. Gdy Hiszpanki zbliżyły się na dwa „oczka” 40:42, natychmiast zza linii 6,75 rzuciła Alben, a w samej końcówce III kwarty kolejne dwa „oczka” do swojego dorobku dopisał Caglar - 47:42. Jednak największe emocje były dopiero przed nami. W 33 minucie gry za trzy trafiła Kimyacioglu powiększając przewagę do 8 punktów (54:46). Taką samą stratę Hiszpanki miały także na 3 minuty przed końcową syreną – 60:52. Niesamowita seria 10:0 zakończona przez Anne Cruz wyprowadziła swój zespół na prowadzenie 62:60. Gdy na zegarze pozostawało 10 sekund gry, piłkę straciła Alba Torrens. Wykorzystała to Sanders, doprowadzając do remisu. Gdy wydawało się, że będzie potrzebny dodatkowy czas gry…równo z końcową syreną trafiła Anna Cruz – 64:62.

Hiszpania - Turcja
64:62 (12:17, 17:8, 13:22, 22:15)

Hiszpania: Cruz 14, Nicholls 12 (10zb), Ndour 10
Turcja: Sanders 22 (13zb), Yilmaz 13, Alben 9

Grające bardzo dobry turniej koszykarki Australii, przegrały po zaciętym spotkaniu z Serbią i odpadły z dalszej rywalizacji. Przez pełne 40 minut trwała wyrównana walka i żadna ze stron nie potrafiła uzyskać przewagi gwarantującej zwycięstwo. Na początku IV kwarty, po rzucie Cambage (29 punktów oraz 11 zbiórek) Australia prowadziła 54:51, lecz już 120 sekund później był kolejny remis (58:58). W samej końcówce (60 sekund) trafiła Sonja Petrovic i było 70:67. Natychmiastowa odpowiedź Cambage ponownie zniwelowało straty. Najskuteczniejsza w zespole z Bałkanów – Ana Dabovic rzutem na 27 sekund przed zakończeniem dała 3 „oczka” przewagi Serbii. 13 sekund później z pod kosza trafiła Cambage i było 72:71 dla mistrzyń Europy. Gdy w posiadaniu piłki do końca spotkania były Serbki, szybko faulowana została Dabovic. Urodziwa koszykarka przestrzeliła jeden rzut wolny dając szansę na doprowadzenie do dogrywki. Niestety dla widowiska – Marianna Tolo przestrzeliła. Bardzo słabo zagrała Australijka Penny Taylor (0/7).