Igrzyska Olimpijskie w Rio 2016 - faza grupowa (cz.2)

Dodano: 09.08.2016, 17:34

Od 6 do 20 sierpnia br. w Rio, 12 zespołów rywalizuje o złoty medal w Igrzyskach Olimpijskich. Po fazie grupowej (grupa A) z turniejem pożegnała się już kadra Białorusi oraz Brazylii. Tytułu bronią koszykarki ze Stanów Zjednoczonych. Transmisja TV

Znakomite spotkanie Penny Taylor (31 punktów) oraz dobrze rozegrana II kwarta (25:10) spotkania z Francją, dała wygraną różnicą aż 18 „oczek”. Serię 15:0 rozpoczęła najskuteczniejsza w zespole Taylor rzutem zza linii 6,75 na samym początku drugich 10 minut gry. Francja dopiero po ponad 5 minutach gry, przerwała niemoc za sprawą punktów Amant – 21:36. Wszystko to jednak było za mało aby nawiązać walkę. Do końca spotkania Australijki skutecznie broniły wypracowanej przewagi, a bezradna Francja nie mogła nic zrobić. Kolejny, bardzo dobry mecz zagrała Elizabeth Cambage, która doskonale radziła z rosłymi rywalkami.

Australia - Francja
89:71 (21:19, 25:10, 23:21, 20:21)

Najlepiej punktujące:
Australia: Taylor 31, Cambage 16, Tolo 14
Francja: Epoupa 15, Miyem 10, Gruda 10

38:20, taki wynik był po 14 minutach gry pomiędzy Brazylią a Białorusią. W kolejnych minutach, koszykarki trenera Buyalskiego rzuciły 19 „oczek” tracąc zaledwie dwa! Niemoc gospodyń przerwała Dantas, lecz było już wtedy tylko 42:39. 3 minuty i 30 sekund przed zakończeniem III kwarty, trafieniem popisała się Harding, dając remis po 45. Kolejna akcja Białorusinek dała już prowadzenie 46:45. O wszystkim zadecydować miała ostatnia część spotkania. W niej wyrównana gra toczyła się do samego końca. 73 sekundy przed końcową syreną trafiła Santos, wyprowadzając gospodynie na jednopunktowe prowadzenie (63:62). W odpowiedzi po raz drugi w tej kwarcie, a łącznie po raz piąty zza linii 6,75 trafiła Troina… dając swojemu zespołowi jakże ważną wygraną. Wspomnieć należy również, iż 43 do 28 Brazylijki wygrały walkę na tablicach.

Japonia: Tokashiki 13, Kurihara 12, Yoshida 11

Na początku II kwarty, Białoruś prowadziła jeszcze z Turcją 44:37, lecz w kolejnych akcjach dużo bardziej skuteczne były koszykarki z nad Bosforu. W 28 minucie po trafieniu Sanders był remis po 48. Wszystko to zapoczątkowało bardziej skuteczną grę Turcji, która w 24 minucie wypracowała  7 „oczek” 67:60. Skuteczne akcje Harding doprowadziło tylko do jednego punktu straty na minutę i 45 sekund przed końcową syreną. Niestety dla Białorusi, do końca spotkania nieskuteczność okazała się nie do zwalczenia, a faulowana Alben wykorzystała przysługujące dwa rzuty wolne.

Białoruś: Harding 16, Leuchanka 15, Likhtarovic 14

Pod koniec II kwarty Brazylia prowadziła z Turcją 36:20, po trafieniu Santos. Dzięki dobrej i skutecznej grze po zmianie stron, Turczynki odrobiły część straty i przed ostatnią kwartą traciły do gospodyń 6 punktów (41:47). Do remisu doprowadziła Sanders w 34 minucie spotkania (po 48). W kolejnej akcji drużyny z nad Bosforu, zza linii 6,75 trafiła Kimyacioglu (51:50), by po chwili to powtórzyć i jeszcze bardziej napędzić rozpędzoną „turecką ofensywę”. W końcówce faulem niesportowym ukarana została Yilmaz, a trzy rzuty na trzy punkty zamieniła Erika Souza. Ta sama koszykarka na 47 sekund przed końcową syreną trafiła na remis (po 60), zdobywając również ostatnie punkty w regulaminowym czasie gry. W dogrywce na 63 sekundy przed końcem, dwa razy trafiła z rzutów wolnych Castro i było 70:65 dla Brazylii. Kolejny celny rzut za trzy punkty oddała Kimyacioglu, zmniejszając stratę do tylko dwóch „oczek”.  Na remis trafiła po stracie Brazylijek Alben i potrzebne było rozegranie drugiej dogrywki. A w niej na 55 sekund przed końcem celnie rzuciła Castro i było 76:77. Szybko faulowana została Sanders, która pewnie wykorzystała dwa rzuty wolne (79:76). Na kolejną dogrywkę próbowała trafić jeszcze Marcal, lecz jej próba okazała się być niecelna.

Turcja - Brazylia
79:76 OT (8:15, 12:21, 21:11, 19:13, 10:10, 9:6)

Hiszpania: Torrens 32, Ndour 21, Romero 16

Kolejnej porażki doznały koszykarki Serbii – tym razem z USA.  Od samego początku zawodniczki z Europy nie miały nic do powiedzenia z dużo silniejszym przeciwnikiem. Trafienie Taurasi (25 punktów, 6x3), w 22 minucie dało wynik  59:39. Jeszcze lepiej było po rzucie Augustus 80:55 pod koniec III kwarty. Pod tablicami również Stany Zjednoczone nie miały sobie równych – 46:27.

Kanada: Nurse 14, Tatham 13 (10zb), Langlois 9

Do stanu 34:34 w 18 minucie spotkania trwała wyrównana walka drużyn, które grały o „wszystko”. Od tego momentu skuteczniej grały podopieczne trenerki Maljkovic i po trafieniu Page równo z syreną kończącą pierwsze 20 minut, prowadziły 40:34. Po zmianie stron Serbki dosłownie „zmiotły” Chinki, wygrywając III kwartę 26:9. Pomimo słabszej ostatniej części spotkania, wygranej przez Chinki 29:14, mistrzynie Europy zdołały utrzymać wypracowaną przewagę i ostatecznie odniosły pierwszą wygraną na turnieju.

USA: Charles 18, Griner 18 (13zb), Fowles 13

Mistrzynie Europy dzięki wygranej w ostatnim spotkaniu grupowym z Senegalem zapewniły sobie awans do fazy pucharowej. W odniesieniu pierwszego zwycięstwa na IO w Rio, nie pomogło nawet 30 „oczek” Traore. Senegalki wyraźnie przegrały premierową kwartę – 15:28, która okazała się kluczem w tym spotknaiu. W kolejnych odsłonach dzielnie postawiły się najlepszej drużynie Europy. U Serbek najskuteczniej zagrała Sonja Petrovic (20).