Turniej kwalifikacyjny do Rio w Nantes (Francja) 13-18 lipca 2016

Dodano: 13.06.2016, 15:36

Turcja, Hiszpania, Francja oraz nieoczekiwanie Chiny - wygrały swoje ćwierćfinały i pewnie awansowały do IO w Rio. Nieoczekiwanie właśnie z Chinami przegrała Białoruś i o ostatnie miejsce premiowane awansem miejsce musiała walczyć do ostatniego dnia turnieju. Ostatecznie pokonała Koreę Południową i zameldowała się w Rio.

W IO w Rio już wcześniej awans zapewniły sobie: Brazylia (gospodarz), USA (mistrz Świata), Serbia (mistrz Europy), Kanada (mistrz Ameryki), Australia (mistrz Oceanii), Japonia (mistrz Azji) oraz mistrz Afryki – Senegal.

Grupa A: Francja, Japonia, Brazylia, Australia, Białoruś, Turcja
Grupa B: Kanada, Hiszpania, USA, Senegal, Serbia, Chiny

Skłąd turnieju kwalifikacyjnego w Nantes (Francja):

Wenezuela (31 w rankingu FIBA WORLD) - II miejsce na  Mistrzostwach Ameryki Południowej w 2016
Yosimar Corrales, Mariana Duran, Marielka Garate, Ana García, Mayerling Landaeta, Ivaney Marquez, Luisana Ortega, Sharol Renault, Dianora Rivas, Waleska Perez, Roselis Silva, Daniela Wallen

Chiny (8) - II miejsce na Mistrzostwach Azji w 2015 roku
Song Feng, Xu Han, Ziqi Han, Shan Li, Nan Chen, Xiaojia Chen, Song Gao, Hongpin Huang, Sijing Huang, Shanshan Li, Wen Lu, Ting Shao, Mengxin Sun, Mengran Sun, Di Wu, Zhifang Zhao

Kamerun (39) - II miejsce podczas AfroBasketu w 2015 roku
Rose Abenkou, Maeva Dongmo, Ramses Lonlack, Jolene Makwegat, Bibiche Mbiandja, Larissa Mbong, Marie Ange Mfoula, Monique Ndjock, Brittany Starling, Cathy Yenou, Nelly Weledji, Tia Weledji

Argentyna (15) - III miejsce w Mistrzostwach Ameryki w 2015 roku
Andrea Boquete, Agostina Burani, Diana Cabrera, Celia Fioritto, Debora Gonzalez, Melisa Gretter, Victoria Llorente, Sandra Pavon, Macarena Rosset, Ornella Santana, Sthefany Thomas, Gisela Vega

Białoruś (10) - 4. miejsce na EuroBaskecie w 2015 roku
Natallia Anufryienka, Lindsey Harding, Yelena Leuchanka, Tatsiana Likhtarovich, Kseniya Malashka, Maryia Papova, Yuliya Rytsikava, Katsiaryna Snytsina, Nataliya Trafimava, Tatyana Troina, Anastasiya Verameyenka, Volha Ziuzkova

Nigeria (42) - III miejsce podczas AfroBasketu w 2015 roku
Promise Amukamara, Upe Atosu, Joyce Ekworomadu, Adaora Elonu, Elem Ibiam, Ezinne Kalu, Ndidi Madu, Sarah Ogoke, Helen Ogunjimi, Olayinka Sanni, Chioma Udeaja, Uju Ugoka

Kuba (13) - II miejsce w Mistrzostwach Ameryki w 2015 roku
Suchitel Avila, Ineidis Casanova, Marlen Cepeda, Arlety Chacon, Anisleidy Galindo, Oyanaisy Gelis, Fransy Grechin Izquierdo, Clenia Noblet, Leidys Oquendo, Arlenys Romero, Edith Thompson, Lisdeyvi Valdes

Francja (4) - II miejsce na EuroBaskecie w 2015 roku
Marielle Amant, Valeriane Ayayi, Helena Ciak, Celine Dumerc, Olivia Epoupa, Sandrine Gruda, Laetitia Kamba, Sarah Michel, Endy Miyem, Paoline Salagnac, Gaelle Skrella, Isabelle Yacoubou

Nowa Zelandia (22) - II miejsce w Mistrzostwach Oceanii w 2015 roku
Stella Beck, Micaela Cocks, Penina Davidson, Antonia Edmondson, Deena Franklin, Jillian Harmon, Jordan Hunter, Chevannah Paalvast, Kalani Purcell, Erin Rooney, Josie Stockill, Lisa Wallbutton

Turcja (10) - 5. miejsce na EuroBaskecie w 2015 roku
Isil Alben, Bahar Caglar, Olcay Cakir, Tugce Canitez, Ayse Cora, Birsel Vardarli Demirmen, Pinar Demirok, Sebnem Kimyacioglu, Lara Sanders, Tilbe Senyurek, Esra Ural, Nevriye Yilmaz

Korea Południowa (12) - III miejsce na Mistrzostwach Azji w 2015 roku
Bae Hyeyoon, Kwak Joo Yeong, Lee Seungah, Go Ah Ra, Lee Eun Hye, Park Hyejin, Lim Yung Hui, Kang Ajeong, Yang Ji Hee, Park Jisu, Kim Danbi, Kang Leeseul

Hiszpania (3) - III miejsce na EuroBaskecie w 2015 roku
Anna Cruz, Silvia Dominguez, Laura Gil, Sancho Lyttle, Laura Nicholls, Laia Palau, Lucila Pascua, Laura Quevedo, Leonor Rodriguez, Leticia Romero, Alba Torrens, Marta Xargay

13.06.2016
Mając 61% skuteczność za 2 punkty Białorusinki musiały pokonać dużo niżej notowaną kadrę Nigerii 71:60. Jednakże przewagę wypracowały sobie dopiero pod koniec II kwarty – trafienie Leuchanki 36:28. Chwilę później straty zmniejszyła Ugoka, lecz równo z syreną trafiła Harding, dając 6 „oczek” przewagi 38:32. Na 4 minuty przed końcem III części spotkania po trafieniu Veremeyenki na tablicy było już 51:42. W końcówce kwarty, 5 punktów z rzędu zdobyła Leuchanka i Białoruś prowadziła 58:45. Nic nie zmieniło się w grze w ostatniej części spotkania i z pierwszej wygranej mogły cieszyć się podopieczne trenera Buyalskiego. W pozostałych spotkaniach górą były faworyzowane zespoły. Wygrały również gospodynie – 83:67 z Kubą.

(D) Wenezuela - Chiny 59:77 (Perez 23 - Sun 21)
(B) Kamerun - Argentyna 64:77 (Lonlack 25 - Vega 15)
(C) Białoruś - Nigeria 71:60 (Leuchanka 15 - Elonu 19)
(A) Kuba - Francja 67:83 (Noblet 17 - Miyem 19)

14.06.2016
Na 75 sekund przed końcową syreną po trafieniu Elonu, Nigeria wyszła na prowadzenie 67:66. Kilka sekund później zza linii 6,75 trafiła Kim, ponownie wyprowadzając Koreę na prowadzenie. Ostatnie 60 sekund gry to uważna obrona oraz nieskuteczność z obu stron. Gdy na zegarze do końca meczu pozostawały zaledwie 4 sekundy, za trzy trafiła Kalu dając swojej drużynie wygraną – 70:69. Problemów z wygraną nie miały Hiszpanki, które dzięki bardzo dobrej IV kwarcie (23:8) rozgromiły Chinki 77:43. Na parkiet wybiegły wszystkie koszykarki trenera Mondelo, a najskuteczniejsza była Alba Torrens (22 punkty). Po 12 „oczek” dodała Xargay oraz Little. Podobnie jak w meczu Chiny – USA, było w spotkaniu Argentyna – Turcja. Mocne i doświadczone zawodniczki znad Bosforu w I oraz III kwarcie pozwoliły rzucić przeciwniczkom łącznie tylko 8 punktów – a same uzbierały ich 38! Double – double uzyskała Lara Sanders (18 punktów oraz 15 zbiórek).

(C)  Nigeria - Korea 70:69 (Ekworomadu 14 - Kang 22)
(D)  Chiny - Hiszpania 43:77 (Shao 9 - Torrens 22)
(B)  Argentyna - Turcja 38:66 (Vega 8 - Sanders 18pkt, 15zb)
(A)  Francja - Nowa Zelandia 70:52 (Yacoubou 19pkt, 11zb - Edmondson 10)

15.06.2016
Wyjątkowo słabo grająca w dniu dzisiejszym reprezentacja Białorusi, przegrała nieoczekiwanie z Koreą 65:66! Już po pierwszych 20 minutach gry Korea prowadziła różnicą 3 „oczek” – 44:41. Prawdziwa walka jednak, rozpoczęła się po zmianie stron. Po 4 minutach gry w III kwarcie Korea prowadziła 54:45 po trafieniu Yang, lecz seria 7:0 szybko pozwoliła wrócić do gry koszykarkom trenera Buyalskiego. Do jednego punktu straty tuż przed zakończeniem III kwarty, zza linii 6,75 doprowadziła Troina55:56. Podobnie źle dla Białorusi, rozpoczęła się decydująca część spotkania. Szybkie punkty Park, Lee i Kand i było 64:55. Przez kolejne 3 minuty byliśmy świadkami braku skuteczności z obu stron. Przerwało to dopiero trafienie Verameyenki zza linii 6,75 – 60:66. W kolejnej akcji również trafiła podkoszowa z Białorusi, a po niecelnym rzucie Kim, za 3 punkty trafiła Likhtarovich wyprowadzając swój zespół na prowadzenie 65:64. W odpowiedzi trafiła Park na 140 sekund przed końcową syreną – 66:65. Jak się okazało były to ostatnie punkty zdobyte w tym spotkaniu. W samej końcówce trafić próbowała jeszcze Varemayenka, lecz jej próba okazała się być chybiona i sensacyjne zwycięstwo Korei stało się faktem. Najlepiej punktującą w Białoruskim zespole była Anastasiya Verameyenka (15).

(C)  Korea - Białoruś 66:65 (Kang 18 - Verameyenka 15)
(D)  Nowa Zelnadia - Kuba 62:64 (Harmon 25pkt, 14zb - Gelis 16)
(B)  Hiszpania - Wenezuela 83:55 (Rodriguez 24 - Silva 16)
(A)  Turcja - Kamerun 72:46 (Sanders 12 - Ngo Ndjock 14)

17.06.2016
Nieoczekiwanej porażki doznały koszykarki Białorusi w spotkaniu z Chinami. Stawką był awans do Igrzysk Olimpijskich w Rio. Już I kwarta pokazała, iż nie będzie to łatwa przeprawa dla podopiecznych trenera Buyalskiego – wygrana I kwarta 16:14. Chinki powoli nabierały pewności siebie w II kwarcie, którą to wygrały 18:12 i po 20 minutach gry prowadziły 32:28. Seria 8:0 zapoczątkowała klęskę Białorusinek tuż po wznowieniu gry po zmianie stron. Trafienie Chen oraz Shao powiększały tylko przewagę - 52:36 oraz 57:40. Ostatnie punkty w tej części meczu zdobyła Leuchanka i po 30 minutach gry w Rio zdecydowanie były Chinki – 61:42. Nic nie zmieniła ostatnia część spotkania. Na 5 minut i 20 sekund przed końcową syreną po trafieniu Verameyenki oba zespoły dzieliła różnica 20 punktów – 54:74. Ostatecznie Białoruś przegrała z Chinami 60:71 i o awans powalczy z Koreą Południową, by ostateczną „bitwę” (w przypadku wygranej) o Igrzyska Olimpijskie rozegrać z kimś z pary Argentyna – Kuba.

Francja - Argentyna 90:53 (Miyem 21 - Rosset 12)
Turcja - Kuba 71:45 (Sanders 18 - Casanova 15)
Białoruś - Chiny 70:84 (Harding 22 - Shao 18)
Hiszpania - Korea Płd. 70:50 (Lyttle 20pkt, 13zb - Park 10)

18.06.2016

E1 Kuba - Korea Płd. 62:81 (Oquendo 19 - Kang 22)
F1 Argentyna - Białoruś 44:84 (Burani 11 - Likhtarovich 19)

19.06.2016
Zupełnie inaczej ułożyło się od samego początku spotkanie decydujące o ostatnie premiowane miejsce awansem, niż mecz w grupie (przegrany przez Białoruś 65:66). Po trafieniu Verameyenki, Białoruś po pierwszych 20 minutach prowadziła 27:16. Koreanki próbowały zbliżyć się do rywalek, lecz na celne próby Lim oraz Kim24:31, odpowiedziała zza linii 6,75 Troina, dwa „oczka” dorzuciła Harding i na 120 sekund przed zakończeniem III kwarty było 36:24. Nic nie zmieniło się w ostatniej części spotkania, w której to Białorusinki powiększały tylko przewagę, by ostatecznie wygrać 56:39 i zapewnić sobie awans na Igrzyska Olimpijskie. Pełne 40 minut zagrała Tatsiana Likhtarovich, pomimo fatalnej skuteczności (2/11). Liderką była Lindsey Harding (17 punktów), a double – double zanotowała Anastasiya Verameyenka (11 punktów oraz 15 zbiórek).

Białoruś - Korea Płd. 56:39 (Harding 17 - Kim 11)