Mistrzostwa Świata U18 3x3 - Astana (Kazachstan)

Dodano: 04.06.2016, 20:05

Od 1 do 5 czerwca br. w Astanie (Kazachstan) odbywały się Mistrzostwa Świata U18 3x3. Weronika Nowakowska wygrała Mixed Shoot-out Contest, zaś w konkurencji Skill Contest wicemistrzostwo świata zdobyła Julia Niemojewska. Rywalizację drużynową kadra 3x3 kobiet zakończyła na 11. miejscu.

W rankingu FIBA World U18 3x3 na dzień 1 kwietnia 2016 roku, Polska (570,510) zajmuje 17. miejsce, Włochy (1,040,170) - 8, Stany Zjednoczone (779,400) - 11. Najwyżej sklasyfikowana jest Holandia (1,463,950) – 4. Awans uzyskają po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy.

Liderkami są zawodniczki z Węgier (2,369,250 punktów), druga jest kadra Turcji (1,749,500) a trzecia – Andora (1,478,290).

Polska: Weronika Nowakowska, Julia Niemojewska, Ewa Bacik, Marta Nitkiewicz, Sandra Stępień (fizjoterapeuta) oraz Bartosz Słomiński (opiekun-trener).

Julia Niemojewska w kwalifikacjach konkursu Skills Contest z czasem 35 sekund,  awansowała do ścisłego finału. W finale zdobyła srebrny medal. Wygrała Veroniką Kanyasi (Węgry) i musiała uznać jej wyższość. Na trzecim miejscu rywalizację zakończyła Nathaly Pinelo z Gwatemalii.

W Mixet Shoot MŚ 3x3 U18 Weronika Nowakowska oddała 7 celnych rzutów w 41 sekund i tym samym awansowała do niedzielnego finału z drugim wynikiem.

Zgodnie z zasadami w finale rywalizowało czterech zawodników (dwie kobiety i dwóch mężczyzn). W tym gronie najlepiej wypadła koszykarka z Żyrardowa, która na ostanich mistrzostwach Polski do lat 18 w tradycyjnej odmianie koszykówki wybrana została do pierwszej piątki turnieju finałowego.

Nowakowska w finale trafiła 8 z 18 rzutów, w tym jeden z dalszej odległości premiowany jednopunktowym bonusem. Łącznie uzyskała więc 9 punktów. Drugi Węgier Robert Füzi konkurs zakończył z 6 punktami, a na kolejnych miejsach znaleźli się Nowozelandczyk Hamish McDonald i Chinka Ze Wen Zhou.

Awans do fazy play - off uzyskały zespoły z Węgier oraz Czech z grupy A, USA oraz Holandii z grupy B, Francji oraz Chin z grupy C, Nowej Zelandii oraz Hiszpanii z grupy D.

W finale zawodniczki z Francji pokonały USA 21:16. W meczu o brązowy medal Hiszpania ograła Czechy 18:12.