Final Four EEWBL: Basket 90 Gdynia ze srebrnym medalem

Dodano: 17.04.2016, 19:24


Basket 90 Gdynia zakończył sezon 2015/2016 srebrnym medalem w Final Four ligi EEWBL. Wynik ten należy przyjąć jako zadowalający patrząc na to, jak zmieniał się skład zespołu od września ubiegłego roku. Dodatkowo w turnieju finałowym nie mogła zagrać Aneta Kotnis. Portal KoszykowkaKobiet.pl - oficjalny partner ligi EEWBL oraz drużyny Basket Gdynia.

Finałowe spotkanie rozpoczęły huraganowe ataki gospodyń oraz faworyta do zwycięstwa w pierwszym Final Four ligi EEWBL. Po 80 sekundach szybko grające gospodynie prowadziły 6:2. „Trójka” Troiny zastopowała TTT, które swoją szybką grą dobrze w dalszym ciągu konstruowały ataki, lecz zaczęło brakować skuteczności. Dobrze w mecz weszła Paris Jonhson, której 4  „oczka” wyprowadziły Basket 90 na prowadzenie. Wszystko co było przez tą chwile dobre w polskim zespole, skończyło się po również w I kwarcie. Premierową odsłonę wygrały gospodynie (18:16). W 13 minucie po trafieniu Priede było już (28:20) dla TTT.Gdyniankom brakowało przede wszystkim skuteczności oraz w zbyt prosty sposób traciły piłkę. Celny rzut Krastiny to już dwucyfrowa różnica punktowa (37:27). Po zmianie stron gra Basketu 90 wyglądała dużo lepiej niż przez pierwsze 20 minut, wróciła skuteczność, poprawiła się znacznie obrona. Lecz mimo to, zespół z Rygi nie pozwalał się zbliżyć zespołowi Katarzyny Dydek na więcej niż 5 – 6 „oczek”. Zmiana nastąpiła w połowie III kwarty, gdzie najpierw zza linii 6,75 trafiła Rembiszewska, następnie Škerovič oraz Johnson i Basket 90 wspierany z trybun ponownie przez Ambasador Rzeczypospolitej w Rydze Ewę Dębską objął prowadzenie (53:51).- Jestem bardzo szczęśliwa, że w moje urodziny udało nam się zdobyć srebrny medal. Cieszy ten fakt tym bardziej, iż pierwszy raz mam przyjemność brania udziału w takim turnieju. Mecz przegrany ale myślę, że zostawiłyśmy dobre wrażenie.  Ciężko powiedzieć czego zabrakło, może trochę siły – powiedziała Anna Jakubiuk.

TTT Ryga - Basket 90 Gdynia
81:67 (18:16, 24:17, 20:23, 19:11)

Najwięcej punktów dla Rygi: Carter 16, Krastina 13, Mann 13
Gdynia:
Johnson 20, Shields 18, Troina 11, Škerovič 10, Rembiszewska 3, Suknarowska 3, Podgórna 2

Trójka Eibele dała ponowne prowadzenie TTT, lecz gdynianki nie zamierzały odpuszczać i trzymały się blisko rywala. Wynik (56:59) na koniec kwarty dawał dobry start podczas ostatnich 10 minut. Jednakże… gdy na zegarze pozostawały zaledwie 3 sekundy i piłka była w posiadaniu TTT, na rzut z własnej połowy zdecydowała się Carter – trafiła i po 30 minutach gry było (62:56). W ostatniej, decydującej części spotkania lepiej zagrały miejscowe, które nie dały sobie odebrać prowadzenia oraz jeszcze je powiększyły w 36 minucie do 13 „oczek” (77:64). TTT Ryga wyraźnie wygrało również walke na tablicach 48:29.

Jak na powrót na europejskie parkiety Basket 90 Gdynia pokazał się z dobrej strony i mimo osłabienia w strefie podkoszowej przed Final Four (kontuzja Kotnis oraz wyjazd Marie Malone).

Warto zaznaczyć, iż przez cały turniej zespół wspierany był przez Klub Kibica, młody zespół VBW GTK oraz dzieci z polskiej szkoły w Rydze im. Ity Kazakiewicz.- Myślę, że zagrałyśmy dobrze, trochę brakowało skuteczności. Dałyśmy z siebie wszystko na boisku. Chciałyśmy wejść do Final Four a potem zobaczyć co będzie dalej. Wszystkie mecze w tym turnieju grałyśmy na 100% i zakończyłyśmy sezon ze srebrnym medalem Jelena Škerovič.

All – Star Final Four
Kibirkštis Vilnius/Shenita Landry
Astana Tigers/Olga Dubrovina
Basket Gdynia/Jelena Škerovič
Tsmoki Minsk/Giedre Paugaite
TTT Ryga/Ieva Krastiņa

MVP
TTT Ryga/Kristen Cherie Mannans