Finał Ligi Czeskiej w pigułce: ZVVZ USK Praga mistrzem Czech!

Dodano: 02.05.2014, 20:29

ZVVZ USK Praga po raz czwarty z rzędu zdobyła mistrzostwo Czech.  W finale przeciwnikiem prażanek była drużyna BK IMOS Brno. W ostatnim spotkaniu rozegranym w Pradze USK pokonało Brno 76:48. Portal KoszykowkaKobiet.pl był patronem medialnym finału.

ZVVZ USK Praga sezon zasadniczy zakończyła na 1 miejscu, w 32 spotkaniach nie ponosząc porażki! Najskuteczniejszą zawodniczką jest Jelena Dubljević (19,1pkt). Pierwsza piątka drużyny Natalii Hejkovej przedstawia się następująco:

USK Praga - Hradec Kralove 94:60

BK IMOS Brno sezon zasadniczy zakończyło na 2 pozycji, odnosząć 23 zwycięstwa i doznając 7 porażek. Najskuteczniejszą zawodniczką jest Alena Hanusova (17,3pkt). Pierwsza piątka drużyny Jana Bobrovskiego przedstawia się następująco:

BK IMOS Brno - Valosun Brno 67:50

"Trzeci mecz był trochę nerwowy, ale widać było równicę między zespołami. Teraz musimy przygotować się na bój z USK Praha. Będziemy walczyć w finale, gdyż nie mamy nic do stracenia, szczególnie przyłożyć musimy się do gry w obronie" - powiedział po trzecim wygranym spotkaniu z Valosun Brno, trener "Żab" Jan Bobrovský.

W tym sezonie, drużyny z Pragi oraz Brna spotkały się ze sobą pięciokrotnie:
09.10.2013   ZVVZ USK Praga - BK IMOS Brno 66:46
30.11.2013   BK IMOS Brno - ZVVZ USK Praga 70:83
18.01.2014   ZVVZ USK Praga - BK IMOS Brno 85:64
23.02.2014   ZVVZ USK Praga - BK IMOS Brno 73:67 (Puchar Czech)
01.03.2014   BK IMOS Brno - ZVVZ USK Praga 83:90

Mecz nr 1

Pierwsza kwarta, przegrana przez prażanki 17:18 nie zapowiadała tego co stało się w dalszej cześći meczu. Końcówka drugiej kwarty to "run" USK 14:5 co pozwoliło na przerwę zejść prowadząc 48:35. W drużynie z Brna wyróżniała się Alena Hanušová (w całym spotkaniu 23pkt), która po skutecznej akcji w 22 minucie spotkania, zniwelowała staty do 7 punktów 44:51. Pięć minut trzeciej kwarty (23 - 28 minuta) drużyna z Pragi wygrała 18:3 i zrobiło się 69:47. Najwięcej punktów dla zwycięzców zdobyła Kia Vaughn zaliczając dodatkowo double-double w postaci 25 punktów oraz 11 zbiórek. Jelena Dubljevič dorzuciła 19 "oczek". IMOS Brno zanotowało aż 18 strat, przy tylko 5 gospodyń! Przełożyło się to zdobycze punktowe w stosunku: 26:4!

logoZVVZ USK Praga - BK IMOS Brno
99:66 (17:18, 31:19, 25:15, 26:14)
(1-0)

Praga: Vaughn 25 (11 zb), Dubljevič 19, Elhotová 18, Stejskalová 12, Bjelica 8, Robinson 8 (5 as), Palau 6 (5 as), Bartáková 3

Brno: Hanušová 23, Jurčenková 16, Pecková 8, Jalčová 7, Key 6, Kašpárková 4, Hamilton Carter 2

Mecz nr 2

Początek spotkania zdecydowanie należał do drużyny z Pragi, która najpierw prowadziła 8:0, a w 7 minucie po celnych rzutach wolnych Dubljevič było 17:6. Druga kwarta spotkania (11 - 16 minuta) mogła utwierdzić tylko w przekonaniu, iż druga wygrana USK Praga jest tylko formalnościa. "Run" 13:0 i przewaga urosła do ponad 20 punktów. Przebudzić zdołały się "żaby" notując okres 13:5 i na 5 minut przed końcem wróciły do gry 46:52, lecz to było tyle, na ile było stać zawodniczki z Brna. Double - double dla prażanek zanotowała Kia Vaughn 15 punktów oraz 12 zbiórek.

"Ocenić można dwie połowy, dwie różne połowy. W pierwszej zagraliśmy skoncentrowani w ataku jak i w obronie. W drugiej połowie, bawiliśmy się piłką i myśleliśmy że już wygraliśmy. Spowodowało to wiele błędów, które wykorzystywały przeciwniczki. Nie powinno się to przytrafiać nie tylko w meczach finałowych, ale w żadnym meczu. Najważniejsze, że prowadzimy 2-0 i kolejny mecz, zagramy we własnej hali." - powiedziała po meczu, trenerka USK Praga Natália Hejková

BK IMOS Brno - ZVVZ USK Pragalogo
49:61 (12:19, 11:22, 17:7, 9:13)
(0-2)

Brno: Key 15, Jurčenková 11, Kašpárková 9, Hanušová 5, Jalčová 5, Pecková 4

Praga: Dubljevič 16, Vaughn 15 (12zb.), Robinson 11, Stejskalová 6, Palau 5, Elhotová 5, Bjelica 3

Mecz nr 3

W trzecim i jak się okazało ostatnim spotkaniu o mistrzostwo Czech, USK Praga pokonała koszykarki z Brna 76:48. Prażanki po raz czwarty z rzędu wywalczyły mistrzowski tytuł, kończąc sezon z 41 wygranymi wraz z rozgrywkami pucharu Czech oraz nie doznając porażki! Decydujący wpływ na końcowy wynik miała ilość zdobytych punktów po stratach 38:8 dla USK. PO 15 minutach spotkania były tylko 30:25 dla USK i wszystko było możliwe. Lecz kolejne 5 minut oraz trzecia kwarta pokazały, kto zasługuje na tytuł. Przewaga stopniowo urosła od 5 oraz 19 punktów. Najskuteczniejszą zawodniczką prażanek była Danielle Robinson - 20 punktów. Jelena Dubljevič dorzuciła 18 "oczek", a Kia Vaughn po raz kolejny uzyskała double-double w postaci 16 punktów oraz 10 zbiórek. Najlepszą zawodniczką w drużynie z Brna była Tereza Peck - 16 punktów.

76:48 (22:19, 22:11, 17:9, 15:9)
(3-0)
Praga: Robinson 20, Dubljevič 18, Vaughn 16, Elhotová 9, Palau 6, Stejskalová 3, Bjelica 2, Poček 2

Brno: Pecková 16, Jurčenková a Key 11, Jalčová 5, Křivánková 3, Hanušová 2